Mait Kraun • 8. mai 2016 kell 13:00

Kolm Warren Buffetti aktsiat, mida mais osta

Wells Fargo.  Foto: Bloomberg

Warren Buffetti portfellis on aktsiaid, mille ostmist võiksid investorid sellel kuul kaaluda, kirjutab The Motley Fooli finantsspetsialist ja investor Matthew Frankel.

Aktsiaturgudel on läinud viimastel kuudel päris hästi. Alates veebruaris saavutatud põhjadest on S&P 500 indeks tõusnud rohkem kui 14 protsenti. Osale investoritele võib aktsiaturu hinnatase olla kõrge, aga see ei tähenda, et investeerida ei tohi. On palju häid aktsiaid, mida saab pikemaks ajaks osta. Allpool on toodud kolm sellist aktsiat Warren Buffetti portfellist.

Oma ala parim

Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekul pidi Buffett kaitsma investeeringut American Expressi. Nimelt on aktsia viimase aasta jooksul langenud 14 protsenti. Buffett teatas, et vaatamata kriitikale on tema ettevõtte ärimudeliga rahul ning müügiplaani tal ei ole.

Buffetti üks peamisi argumente on see, et American Expressil on väga tugev bränd. Ettevõtte krediitkaartidega kulutatakse rivaalidega võrreldes tunduvalt rohkem raha. Selle juures võetakse ka suuremaid kaarditasusid.

Tõsi, American Expressil on ka palju väljakutseid. Ettevõte on kaotanud sellised koostööpartnerid nagu Costco ja Fidelity. Krediitkaardifirmade vaheline konkurents on tihenenud, sest kasumimarginaalid on atraktiivsed. Sellele lisandub ka valuutarisk, mis on käibele kehvasti mõjunud.

Vaatamata väljakutsetele läheb ettevõttel päris hästi. Esimeses kvartalis toimetas ettevõte klientideni 2,1 miljonit uut krediitkaarti. Võrreldes eelmise aastaga tõusis ka käive ning 2016. aastaks prognoosib ettevõte, et kasum ulatub 5,4-5,7 dollarini aktsia kohta. Praeguse aktsiahinna juures oleks hinna ja kasumi suhe (P/E ratio) seega 11,6 – see on tunduvalt vähem kui S&P 500 keskmine.

Parim autotootja, mida osta

General Motors (GM) on teine Buffetti portfellis olev aktsia, mis kannab head väärtust.

Ettevõtte bilanss on tunduvalt paranenud – raha on 18,5 miljardit ning pikaajalisi võlgasid ainult 10,8 miljardit dollarit. Peale selle on GM ka üpris kasumlik tänu sportmaasturite ja crossover'ite tugevale müügile. Hea märk on ka see, et uued mudelid teenivad paremini kasumit kui vanad. Ettevõtte esimese kvartali puhaskasum kasvas aastatagusega võrreldes kahekordseks ning kohandatud kasumimarginaal tõusis 5,8 protsendilt 7,1 protsendini.

Ettevõte tagasivaatav (12 kuud) hinna ja kasumi suhe on üksnes 5,3. Tõsi, on ka riske, millega investorid peavad arvestama. Kui bensiini hinnad järsku tõusevad, siis võib autode (eriti sportmaasturite) müük kiirelt langeda. Teisalt on aktsia hind nii madalal, et tõenäoliselt on need riskid sinna sisse arvestatud.

Buffetti lemmikpank

Buffetti portfellis on suurima osakaaluga Wells Fargo pank. Praegu on pangandussektori aktsiad madalale langenud ja ostmist tasub kaaluda. Wells Fargo aktsia on viimase kuue kuuga langenud 10 protsenti.

Hea uudis on see, et peamised põhjused, miks pangandussektor odavneb, on ajutise iseloomuga. Nullprotsendised intressimäärad on hoidnud kasumimarginaalid madalal. See peaks aga koos intressimäärade tõusuga muutuma. Suured pangad (ka Wells Fargo) on andnud palju laene energiasektorile. Kui nafta ja maagaasi hinnad püsivad madalal või kukuvad veelgi, siis peavad kahjusid kandma pangad.

Sellegi poolest on Wells Fargo tõestanud, et suudab edukalt riske juhtida. Ettevõtte kasumlikkus on USA suurimate pankade seas pidevalt parim.

Wells Fargo väldib keerulisi investeerimispanganduse ärisid. Näiteks ei tegeleta kauplemisega, väärtpaberite kindlustamise ja turu kujundamisega. Nende ärimudel on traditsioonilisem ja keskendub hoiuste kogumisele ning laenude andmisele. Wells Fargo on suuremate pankade seas ka parim dividendimaksja – dividenditootlus on 3 protsenti.

Aktsiaid peaks hoidma pikemat aega

Tuleks aga märkida, et Buffett neid aktsiaid lühiajaliselt hoida ei soovi. American Expressi bränd võib kahjustada saada, bensiini hinnad võivad järsku tõusta (ja panna General Motorsi kasumi langema) ning intressimäärad võivad püsida veel mitu aastat madalal. Seega on võimalus, et need aktsiad võivad järgmise aasta või kahe jooksul langeda. Buffetti portfelli aktsiaid peaks hoidma kauem – viis või rohkem aastat.

Matthew Frankel omab American Expressi, Bank of America, Berkshire Hathaway ja General Motorsi aktsiaid.

Hetkel kuum