Kadi Neemre • 23. mai 2016 kell 15:55

El-Erian: intressimäärad tõusevad hiljemalt septembris

Foto: EPA

Mohamed El-Erian sõnas, et turg alahindab jätkuvalt võimalusi, et Föderaalreserv tõstab sellel suvel intressimäärasid.

“Neil on praegu väike võimalus hakata rahanduspoliitikat normaliseerima ning ma arvan, et nad püüavad seda võimalust ära kasutada,” sõnas Allianzi majandusnõunik El-Erian.

Fedi aprillikuise kohtumise protokolli kohaselt plaanivad poliitikud intressimäärasid tõsta juba juunis, kuid seda juhul, kui teise kvartali majanduskasv on ootuspärane, tööturg jätkab paranemist ning inflatsioonimäär tõusmist, jõudmaks Fedi 2% sihini.

El-Eriani sõnul tõstab Fed intressimäärasid kindlasti hiljemalt septembris ning tõenäoliselt juulis.

Suurbritannia referendum, kus otsustatakse riigi jäämine Euroopa Liitu, toimub nädal peale Föderaalreservi juunikuist kohtumist. Brexit on tema sõnul piisavalt suur risk, mis hoiab poliitikuid tagasi, mistõttu tõenäoliselt juunis intressimäärad ei tõuse.

CME's FedWatchi andmetel on ootused, et intressimäärad tõusevad peagi, olnud üleval alates eelmisest nädalalast, mil avaldati Föderaalreservi viimase kohtumise kokkuvõte.

Investorid prognoosivad, et juunikuiseks intressimäärade tõusu tõenäosuseks on 26% ning juuli tõusu tõenäosusegks hinnatakse 53%.

El-Eriani sõnul magas Föderaalreserv eelmisel aastal õige aja intressimäärade tõstmiseks maha, kui Fed suudab oma vigadest õppida.

Bostoni Fedi president Eric Rosengren sõnas oma sellenädalases avalduses, et Föderaalreserv on väga lähedal intressimäärade tõstmise tingimuste täitmisele.

El-Eriani sõnul ei saa Fedi juht Janet Yellen enam ootustest, et sellel suvel intressimäärad tõusevad, taganeda.

“Ma arvan, et see ei ole võimalik ning ma arvan, et ta ka ei taha seda teha.”

El-Erian prognoosib, et Föderaalreserv tõstab intressimäärasid sellel aastal kaks korda ning järgmisel aastal kas korra või kaks.

 

 

Hetkel kuum