Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Saku omanik sörgib konkurentide sabas

  Carlsberg kasvab konkurentidest aeglasemalt.Foto: Scanpix/Reuters

  Kui maailma suurimad õlletootjad on viimase viie aasta jooksul oma turuväärtuse kahekordistanud, siis Saku Õlletehase omanik, maailma suurtootjate hulka kuuluv Carlsberg on näidanud aga oluliselt aeglasemat kasvu. Erinevus tuleneb sihtturgude vähesusest ja nende omapäradest.

  Viimase poole kümnendi jooksul on oma aktsiate väärtuse duubeldanud nii Londoni börsil noteeritud SABMiller, Amsterdami väärtpaberiturul kauplev Heineken kui ka oma peakorteriga Leuvenis paiknev AB Inbev. Kui viimase puhul võib möödunud viieaastase perioodi vältel rääkida aktsia 167protsendilisest tõusust, siis kahe esimese börsifirma aktsiad tõusid vastavalt 92,91 ja 98,73 protsenti.
  Märksa tagasihoidlikumalt on aga läinud maailmas suuruselt neljandal õlletootjal Carlsbergil, kelle tütarettevõtete hulka kuuluvad muu hulgas ka Eestis tegutsev Saku Õlletehase AS ning Vene turgudelt tuntud Baltika. Kopenhaageni börsil noteeritud Carlsbergi A-aktsia on viimase viie aasta jooksul oma väärtust kasvatanud ainult 0,72 protsenti ning viimase aastaga ollakse koguni üle 7 protsendi miinuses. B-aktsia väärtus on seejuures viie aasta jooksul näidanud tagasihoidlikku 5,32protsendilist kasvu.
  Edu toob uute turgude vallutamine
  Seda, et välismaiste turgude arvukus on oluline, on edukalt tõestanud eelpool mainitud AB Inbev. Ettevõtte tulemused on paranenud tänu headele müüginumbritele USA ja Mehhiko turgudel. „Meie müügitulu globaalsetelt brändidelt nagu Corona, Stella Artois ja Budweiser kasvas eelmisel aastal 5,9 protsenti,“ seisis AB InBevi majandusaasta aruandes. „Kõige rohkem ehk 22 protsenti kasvas Corona müük ning seda nii Mehhikos, Hiinas, Tšiilis kui ka Suurbritannias,“ kirjeldati mitmekesiste sihtturgude tulusust.
  Suuruselt maailma kolmas õlletootja Heineken suurendas 2015. aastal kasumit veerandi võrra, 1,89 miljardi euroni ning ettevõtte käive kasvas 6,5 protsenti. „Müügitulu kasv on märgatav eelkõige Ameerikas ning Aasia regioonis, eraldi võib välja tuua Mehhiko ja Vietnami,“ ütles Heinekeni tegevjuht Jean-Francois van Boxmeer.
  Kuna välisturud on reeglina kasumlikud, soovib AB inBev sel aastal veelgi laieneda. Sel eesmärgil ostetakse aasta teises pooles 104 miljardi euro eest maailma suuruselt teine, samuti oma väärtuse peaaegu kahekordistanud õlletootja SABMiller. „Eks ole näha, kuidas ühinemine AB InBevi mõjutab, selge on see, et Briti õlletootja kaudu saadakse senisest oluliselt parem ligipääs Aafrika ja Ladina-Ameerika riikidele,“ ütles Bernsteini õlleanalüütik Trevor Stirling. „Kindlasti annavad lisavõimalusi ühinemise tõttu avanevad Colombia ja Peruu turud,“ lisas ta.
  Pärast ühinemist satuks ühe ettevõtte kätte ligi kolmandik maailma õlletootmisest. „Koostöös SABMilleriga loome tõeliselt globaalse õllekompanii ning toome nii olemasolevatele kui ka uutele turgudele juurde palju uut toodangut,“ kinnitas ka AB InBevi tegevjuht Carlos Brito. „Oleme kogu aeg investoritele selgitanud, et turuosa võitmine geograafilises perspektiivis on väga kasumlik,“ lisas ta.
  AB InBevil on juba õnnestunud vallutada kaks kolmandikku Brasiilia turust, kust riigi üldise kehva majandusliku olukorra tõttu küll sel aastal võrreldes varasemaga sama suuri müüginumbreid oodata ei ole.
  Sihtturge tuleb õigesti valida
  Kuigi sihtturgude arvukus teenib üldjuhul ettevõtjate huve, tuleb uutesse piirkondadesse sisenemisel arvestada nende eripäradega ning faktiga, et osa piirkondi on teistest probleemsemad.
  Näiteks on Carlsberg saanud kõrvetada Ida-Euroopas, kuid eelkõige Venemaal. Eelmise aasta kolmandas kvartalis sai ettevõte 642 miljoni euro suuruse kahjumi ning seda eelkõige halvenenud majandusolukorra tõttu Venemaal. Kuna riigile kehtestatud sanktsioonid mõjutavad inimeste sissetulekuid ning rubla väärtus kahaneb, eelistavad tarbijad Carlsbergi kontserni kuuluvate brändide asemel odavamat alkoholi.
  Eelmise aasta esimeses pooles kukkus Carlsbergi Venemaa ja Ida-Euroopa turgudelt saadav puhaskasum 28 protsendi võrra ning käive vähenes ligi viiendiku. Kuna ettevõte kaotas Venemaal 9 protsenti turuosast ning Ukrainas oli see protsent 17, oldi piirkonnas sunnitud sulgema mitmeid tehaseid ning palju inimesi jäi tööta. Osaliselt põhjustas käibe vähenemise ka halb ilm.
  „Kuigi ma olin oma töötajate entusiasmi ja pühendumusega väga rahul, tuli strateegia ümber kujundada ning suurema potentsiaalikuse saavutamiseks tööjõus korrektuure teha,“ lausus Carlsbergi tegevjuht Cees’t Hart toona. „Kõige tähtsam on saavutada finantsiline stabiilsus ja seda igas piirkonnas,“ lisas ta.
  Probleeme pole aga ainult Carlsbergil ning Venemaa turgudel, vaid mitmeid kitsaskohti on üles leitud ka Aafrikast, kuhu AB InBev SABMilleri kaudu tulevikus siseneda soovib. Näiteks oli viimane sunnitud sulgema tootmise Lõuna-Sudaanis, seda sealse sõjategevuse tõttu. Ettevõtte tulemusi mõjutab tugevalt ka Aafrika riikide valuutade tugev devalveerumine. „Kokkuvõttes pole aga hullu, sest Euroopa ja Austraalia turud tasakaalustavad Aafrikas toimuvat,“ rahustas Clark investoreid.
  Lisaks mõjutab suurtootjate kasumlikkust käsitööõllede järjest suurem populaarsus. Rahvusvahelise Õlletootjate Liidu andmetel moodustasid väiketootjate valmistatud õlled kogu eelmise aasta jaemüügist 19 protsenti. „Globaalseid brände vaadatakse üha enam kui üht suurt finantsmaailma mängu ning kliendid väärtustavad seetõttu endale lähedal asuvaid pruulijaid,“ selgitas Rahvusvahelise Õlletootjate Liidu liige Paul Gatza. „Kuigi suurtel on rohkem võimekust ja reklaamiraha, pöördutakse ikkagi käsitööõllede poole,“ lisas ta.
  Hoolimata probleemidest loodetakse kasvada
  AB InBev ennustab järgmise aasta jaekäibeks miljard dollarit ning see summa loodetakse teenida ainult globaalsete brändide müügist. Suurt edu loodetakse arenevatele turgudele sisenemisest ning SABMilleri ülevõtmisest tulenevast kasust. Lisaks globaalsete brändide arendamisele soovitakse aga ka üle võtta kohalikke õlletootjaid ning jõuda seeläbi klientidele ligemale. Analüütikute hinnangul peaksid investorid AB InBevi tuleviku suhtes kindlust tundma, sest see hakkab tootma 30 protsenti kogu maailma õllest.
  Ka Carlsberg loodab tulevikus oma majandusnäitajaid parandada. Ida-Euroopas kaotatut loodetakse kompenseerida ajaloo suurima reklaamikampaaniaga, mis on välja töötatud selle aasta 10. juunil algavate jalgpalli Euroopa meistrivõistluste tarbeks. Kokku kulutatakse kampaaniale 80 miljonit eurot ning kätte on võideldud ka suurvõistluse ametliku peasponsori staatus. „Reklaamikampaania tuleb ajaloo suurim ja ajaloo parim,“ lubas Carlsbergi turundusjuht Richard Whitty. Suurejoonelise turunduse abil loodetakse turuosa juurde võita ka uutest EMil osalevatest riikidest nagu Island, Albaania ja Wales.
  Kuna aga õllejoojad on pigem truud kohalikele markidele ning eelistavad kodumaist toodangut, kujundavad ka suurtootjad oma strateegiat üha enam vastavalt sellele. Suured kontsernid ostavad kokku just sihtturgudel tegutsevaid väiksemaid õllepruulijaid. Seejärel üritatakse oma oskusteabega nende tootmine võimalikult efektiivseks muuta, sokutades seejuures toodangu hulka ka rahvusvaheliselt tuntud õllemarke.
 • Hetkel kuum
Asjatundjad: eurotoetuste vennatapp jätkub – kellele see vajalik on?
Riik on jõudnud eurotoetuste tagasinõuetega kulukasse kriisi, nii jätkata ei tohiks, kirjutavad vandeadvokaat Kadri Härginen ja advokaat Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen.
Riik on jõudnud eurotoetuste tagasinõuetega kulukasse kriisi, nii jätkata ei tohiks, kirjutavad vandeadvokaat Kadri Härginen ja advokaat Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen.
Tuuleaktsiatele hakkab peatselt puhuma pärituul
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Merko eksjuht avas lahkumise tagamaid “Astusin nagu jooksulindilt maha”
Aasta alguses Merko juhi kohalt taandunud Andres Trink tõdes, et pärast tosin aastat pingelist ehitusfirma juhtimist saab ta tegeleda kõige sellega, millest varem unistas. Juhitooli loovutamiseks andis talle peamise tõuke abikaasa karjäärimuudatus.
Aasta alguses Merko juhi kohalt taandunud Andres Trink tõdes, et pärast tosin aastat pingelist ehitusfirma juhtimist saab ta tegeleda kõige sellega, millest varem unistas. Juhitooli loovutamiseks andis talle peamise tõuke abikaasa karjäärimuudatus.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Elektrifirma kogemus särtsuautodega: kõikide kulude ennustamisega pole pihta läinud
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eurovalimistel soovib osaleda üheksa erakonda ja kuus üksikkandidaati
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Luman ja Pevkur kutsuvad ettevõtjaid reservväelasi rahaliselt toetama
Kaitseminister Hanno Pevkur ja Riigikaitse Edendamise Sihtasutuse nõukogu esimees Toomas Luman allkirjastasid reservväelaste fondi loomise koostöö memorandumi.
Kaitseminister Hanno Pevkur ja Riigikaitse Edendamise Sihtasutuse nõukogu esimees Toomas Luman allkirjastasid reservväelaste fondi loomise koostöö memorandumi.