Barclays: nafta hinna tõus on läbi

11. juuli 2016, 09:36
Barclaysi pank Londonis
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160711/BORS/160719992/AR/0/AR-160719992.jpg

Suured naftavarud üle maailma võivad hinna kiiresti langema panna, teatas Barclaysi pank.

Nafta hind jõudis neljapäeval kahe kuu madalaimale tasemele. Nimelt teatas USA Energia ja Informatsiooni Administratsioon, et riigi naftavarud vähenesid oodatust vähem. See on Barclaysi panga sõnul kehv märk.

„Viimase kuue kvartali jooksul on naftaturu nõudlus ja pakkumine tasakaalust väljas olnud,“ ütles Barclaysi energia ja toorainete uurimisrühma juht Michael Cohen. Ta lisas, et panga meelestatus nafta suhtes on järgmise 6-8 kuu jooksul negatiivne, sest naftavarude suurenemine võib sattuda majanduslanguse perioodi. Järgneval paaril kuul on olukord siiski veidi parem, sest suvel kasvab nõudlus bensiini järele, mis toetab ka toornafta hinda. Pärast suve lõppu nõudlus üldjuhul aga jaheneb. Varude kasvu jätkumisel peaks see hinna alla tooma.

Allpool oleval graafikul on toodud 38 OECD riigi praegune naftapakkumine (oranžiga) ja viie aasta keskmine pakkumine (sinisega). Coheni sõnul on vahe vägagi märkimisväärne.

Pakkumine on viimasel ajal kiiresti tõusnud.

Eelmise finantskriisi ajal oli nende kahe numbri vahe 138 miljonit barrelit. Praeguseks ulatub see OECD riikide seas 383 miljonile barrelile, ütles Cohen.

See on ka üks põhjus, miks Barclaysi analüütikud usuvad, et nafta hind tõusu ei jätka. Veebruari keskpaigast alates on barrelihind sisuliselt kahekordistunud. Pank tõi teiste põhjustena välja kehva maailmamajanduse kasvu ja Hiina ületootmise.

Barclaysi teatel võiks nafta hinna taastumine alata uuesti 2017. aasta neljandas kvartalis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. July 2016, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing