Föderaalreservi otsuste tegemise protsess on viimase kuue või kaheksa kuu jooksul olnud pisut “mõistatuslik”, arvab Föderaalreservi endine kuberner Kevin Warsh.
“Minu jaoks ei ole nende strateegia päris selge. Ma tean, et nad ütlevad, et nad võtavad arvesse majandusandmeid ning teevad vastavalt sellele ka oma otsuseid. Ma ei tea aga täpselt, mida see tähendab,” sõnas ta.
“Mulle tundub, et nad sõltuvad pigem aktsiate hindadest kui majandusandmetest.”
Föderaalreserv on kasutanud turbulentseid finantsturu tingimusi vabandusena – enne ja peale detsembrikuist
intressimäärade tõstmist – selleks, et mitte astuda järgmist sammu. See on aga jätnud mulje, et poliitikud hoolivad pigem sellest, et aktsiate hinnad ei langeks, selle asemel, et reageerida majandustingimustele, märkis Warsh.
Nüüdseks on
USA keskpankurid aga liiga kaua oodanud, tõdes ta. “Föderaalreservil oli üsna pikk ajaperiood, mil nad oleksid võinud intressimäärasid tõsta – 2013, 2014 ning suur osa 2015. aastast ning mind hämmastab, et nad magasid selle kõik maha.”
“Halb uudis on see, et USA majandus on alates detsembrist halvenenud,” sõnas Warsh.
“Kvartalitulemused on nüüdseks langenud juba kuus järjestikkust kvartalit. See on esimene kord, mil see juhtub väljaspool majandussurutist.”
Warsh, kes lahkus Fedist 2011. aastal, sõnas, et ta ei oleks detsembris intressimäärasid tõstnud.
Kui ta oleks Fedi juhi
Janet Yelleni asemel, siis esitleks ta turgudele konkreetse plaani, millal ta plaanib intressimäärasid tõsta.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.