Kadi Neemre • 28. juuli 2016 kell 19:31

Ettevõtete võlakoorem on üha kasvamas

Foto: EPA

Ettevõtete võlakoorem on üha kasvamas ning lähiaastail tuleb tagasi maksta üle 10 triljoni dollari.

S&P Global Ratingsi andmetel kasvab võlakoorem sellistesse kõrgustesse aastaks 2021 ning sellega kaasnevad potentsiaalsed riskid.

“Viimastel aastatel on laenutingimused olnud äärmiselt soosivad ning ettevõtted on aktiivselt oma võlakoormat kasvatanud; palju on võlgu võtnud suuresti vanade laenude refinantseerimiseks, seoses madalate kuludega ning tähtaegade pikendamiseks,” märgitakse raportis.

“Rahastustingimused hakkasid eelmisel kaastal karmistuma seoses üha kukkuvate toorainete hindadega ning volatiilsete aktsiaturgudega, mis põhjustasid investorites ebakindlust.”

Põhimõtteliselt sõltub võlakoormaga toimetulek finantstingimustest, mis seni on seoses keskpankade soosiva poliitikaga olnud alates finantskriisist üsna soodsad.

USA Föderaalreserv on sarnaselt teistele keskpankadele üle maailma hoidnud intressimäärad madalad ning likviidsuse kõrge läbi erinevate programmide, sh kvantitatiivse lõdvendamise kaudu.

S&P aga hoiatas, et ettenägematud sündmused võivad endaga kaasa tuua ootamatuid tagajärgi.

“Tooraineid tootvad sektorid ja riigid on viimase aasta jooksul seoses teravate hinnalangustega tugevalt räsida saanud ning see on omakorda krediiditingimusi karmistanud,” märkis agentuur.

“Me prgonoosime, et globaalsete finantsturgude ebakindlus kasvab veelgi seoses Brexitiga, mille mõju saab veelgi enam tunda 2017. aastal.”

Oma varasemas raportis prognoosis S&P, et ettevõtete võlakoorem võib 2020. aastaks kasvada lausa 75 triljonile dollarile. Agentuur hoiatas tingimuste karmistumisel ja võlakirjade turu likviidsuse kadumise korral võimaliku “Crexiti” eest.

 

 

Hetkel kuum