Stockholmi kinnisvarabuum tõi Rootsile kaks uut miljardäri

14. august 2016, 11:00
Louise Lindth
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160814/BORS/160819883/AR/0/AR-160819883.jpg

Rootsi sai endale hiljaaegu kaks uut miljardäri, õed Louise Lindhi ja Katarina Martinsoni, kui nende perekonnale kuuluva ettevõtte aktsiahind tegi suure tõusu.

Investeerimisfirma Lundbergföretagen AB aktsiad on nomineeritud Stockholmi börsil ning 36aastane Louise ja 35aastane Katarina omavad kumbki 14% ettevõttest. Viimase 12 kuu jooksul on ettevõtte aktsia hind kerkinud 28% võrra ning jõudis sel neljapäeval rekordilise 517,5 Rootsi krooni tasemele. Praegu liigub aktsia hind 514 krooni kandis.  

Suurt rolli mängib ettevõtte aktsia hinna tõusu juures just asjaolu, et Stockholmi kinnisvarahinnad on viimase aasta jooksul tõusnud koguni 24% jagu. Kinnisvara moodustas aga 40% Lundbergföretageni varade turuväärtusest.

Pareto Securitiese analüütik Gustav Österberg lausus, et aktsia hinda aitab tõsta veel seegi asjaolu, et perekond kontrollib 70% kogu kapitalist ning rohkem kui 90% hääleõigusest.

Õdede aktsiapakk kasvas möödunud aastal pea kaks korda. Kui varem kuulus neile 7,6% suurune osalus, siis otsustas nende isa osa oma aktsiaid üle kanda tütardele. See omakorda tähendab, et Bloombergi miljardäride indeksi järgi on naiste varanduse väärtus nüüd 1,1 miljardit dollarit.

Bloomberg küsis kommentaari ka ettevõttest, ent selle pressiesindaja teatas üksnes, et pereliikmed ei soovi kommenteerida rikkusega seotud teemasid.

Umbes neli viiendikku Lundbergföretageni varade netoväärtusest tuleb aktsiate kaudu. Siia alla kuulub ka kinnisvaraäri Hufvudstaden AB, mis tegeleb peamiselt Stockholmi era- ja ärikinnisvaraga, aga ka Holmen AB, mis omab metsamaad ning toodab pabertooteid. Lundbergföretageni koosseisu kuuluv kinnisvarafirma Fastighets AB ei ole börsile viidud.

Lundbergföretageni rajas juba õdede vanaisa Lars Erik Lundberg, kes töötas insenerina ning otsustas 1944. aastal luua elumajade rajamisele keskenduva ettevõtte. Lars Eriku poeg Frederik võttis 1980. aastatel isa äri üle ning otsustas seda laiendada. Börsile jõudis ettevõte 1983. aastal.

Perekonnasidemed

Ettevõtete grupi president Frederik hoiab endiselt juhthoovasid. Mehe varanduse koguväärtuseks loetakse 3,7 miljardit dollarit. 65aastane ettevõtte juht omab 80% firma A-klassi aktsiatest, millest igaühega kaasneb 10 häält juhtkonnas. See tähendab, et kokku omab Frederik 71% sõnaõigust selle üle, mis ettevõttes toimub.

Kui meedia 2013. aastal Louise Lindhi käest võimaliku äri ülevõtmise ja juhtimise kohta küsis, ütles naine, et tegu on veel tulevikumuusikaga. “Asjad töötavad praegu hästi,” lausus naine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2016, 11:00
Otsi:

Ava täpsem otsing