Pangad valmistuvad "majanduse tuumatalveks"

Pangad valmistuvad halvimaks stsenaariumiks  Foto: EPA
Kadi Neemre • 29. august 2016 kell 16:51

2016. aasta esimene pool on finantsturgude jaoks olnud justkui Ameerika mäed. Kombinatsioon Brexitit ümbritsenud ebakindlusest ning oodatust nõrgematest ettevõtete majandustulemustest tähendab, et ka aasta teine pool võib tulla keeruline.

Euroopa pankadel on olnud üsna keerulised kuus kuud Brexiti järgse šoki ja volatiilsuse tõttu, mis on panganduse aktsiad kukkuma pannud. Peamised Euroopa pangad nagu Deutsche Bank ja Credit Suisse aktsiad läksid pärast referendumi tulemuste avaldamist vabalangusse. Suurbritannias sattus suurima löögi alla RBS, mille aktsiad on alates 24. juunist kukkunud koguni 30%.

Ebakindlus Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise ajastuse üle seab pangad keerulisesse olukorda. CNBC allikate sõnul valmistuvad pangad “majanduse tuumatalveks”.

Anonüümseks jäänud investeerimispanga ametniku sõnul on pangad pannud kokku strateegia, kus ollakse valmis halvimaks, mis võib aasta lõpuks juhtuda.

“See võib tähendada, et kasutusele tuleb võtta Artikkel 50, referendum teistes Euroopa riikides, mis võib viia euroala lagunemiseni või selleni, et naela hind kukub 1,20 dollarile või veelgi madalamale. Pangad on kõigeks valmistunud,” ütles allikas, kelle sõnul ei anna 2016. aasta väljakutseid võrrelda Lehman Brothersi kokkukukkumisega 2008. aastal ning pangandussektor on praegu vastupidavam.

“Turud ei salli ebakindlust ning kahjuks on sellel aastal toimunud sündmused tekitanud palju müstikat selle ümber, mis võib juhtuma hakata.”

Teise kvartali majandustulemused on aga hoiatanud ebakindlate aegade eest. Ettevõtted on nõrkade majandustulemuste põhjenduseks toonud ebakindluse ja volatiilsuse ning hoiatanud, et aasta teine pool pakub suuri väljakutseid.

Hetkel kuum