Sel nädalal sai lõplikult kinnitust kuulujutt, et üle kümnendi maailma ühe kõige suurema vaatajaskonnaga võistlussarja omanud riskifond CVC Capital müüb oma osaluse USA meediamagnaadile John Malone’ile. Ameeriklased asuvad nüüd paljuski 20. sajandisse kinni jäänud spordiala taaselustama.
- Scuderia Ferrari piloot Sebastian Vettel Itaalia etapil. Foto: EPA
Juba eelmise aasta keskpaigast käisid sahinad, et CVC otsib uut omanikku oma osalusele autospordi kuninglikus sarjas. Fondina on CVC investeeringute keskmine eluiga 7–10 aastat. Vormel 1 õigusi omava Delta Topco ostis fond 2005. aasta lõpus pankrotimenetluste käigus suurpankadelt kõigest kahe miljardi dollari eest.
Pärast seda asus CVC sporti enda jaoks rahaks tegema, võttes välja dividende, müües Delta osalusi ja plaanides viia vormel 1 Singapuri börsile. Sarja atraktiivsuse suurendamiseks börsiinvestoritele sõlmiti eraldi lepingud suurte ja tuntud nimedega nagu Ferrari, McLaren, Red Bull ja Mercedes. Need sõlmis ja rääkis läbi Delta tütarfima Formula One Groupi tegevjuht Bernie Ecclestone ning lepingud nägid ette rikkalikku auhinnaraha nimetatud võistkondadele. Näiteks Ferrari saab ainuüksi sarjas osalemise eest rohkem raha (üle 90 miljoni dollari) kui konstruktorite arvestuses neljandana lõpetav võistkond.
Singapuri börsile minemise plaan aga kukkus erinevatel põhjustel läbi, kuigi F1 oli isegi prospekti koostanud. Tiimidega sõlmitud lepingud jäid aga ellu ning see viis paljud väiksemad tiimid pankrotti või maksejõuetuse lävele.
USA miljardärist meediaärimehele John Malone’ile paistis aga F1 meeldivat ning tema juhitav Liberty Media Corporation asus uurima võimalikku vormel 1 sarja ostu. Sel nädalal löödi käed, raha kanti üle ning konksud visati paberile.
F1 uus juht Rupert Murdochi parem käsi
Tehing on omajagu keeruline. Liberty Media Corp ostab esimeses etapis 18,7% osaluse Delta Topcost ning seeejärel soetab ülejäänud osaluse. Tehingu hinnaks on koos Delta võlakohustustega 8 miljardit dollarit ehk see on praegusel hetkel kogu F1 sarja väärtus.
Sellest 1,1 miljardit maksab Liberty rahas, kolm miljardit dollarit moodustavad Liberty Media Corpi tütarfirma Liberty Media Groupi konverteeritavad aktsiad ning veel täiendavalt 351 miljoni dollari väärtuses konverteeritavaid võlakirju.
Delta Topco senised investorid, kelle hulgas on veel BlackRock, Waddell & Reed Financial ning Norra riiklik naftafond, saavad 65% osaluse Liberty Media Groupis, mis muudab oma nime Formula One Groupiks (FOG). FOGi nõukogus säilitab John Malone ehk Liberty Media Corp häälteenamuse, mis annab neile ainukontrolli F1 sarja üle. Kuna Liberty Media Group juba on börsil, siis vormel 1 saab avalikult kaubeldavaks ettevõtteks, millest iga fänn saab oma osa osta.
FOGi nõukogu esimeheks saab endine Rupert Murdochi parem käsi ning Foxi telekanalite juht Chase Carey, kelle ülesandeks saab F1 kursimuutus ning seni alarakendatud potentsiaali realiseerimine.
Bernie Ecclestone jätkab senises ametis Formula One Groupi tegevjuhina. Ecclestone’i sõnul on uued omanikud palunud tal jätkata vähemalt veel kolm aastat. F1 tsaar tähistab pooleteise kuu pärast oma 86. sünnipäeva. Rohkele kriitikale vaatamata on Ecclestone endiselt ülimalt oluline inimene vormel 1 sarjale, kelleta tõenäoliselt sari satuks kohe suurtesse raskustesse.
USA - vormel 1 Mount Everest
Uutel omanikel seisab ees aga ridamisi väljakutseid. Vormel 1 on endiselt oma turundusmudeliga 20. sajandis, toetudes eelkõige teleõiguste müügile. Paraku on vaatajaskond viimastel aastatel kahanenud, kuid tänu tasulistele kanalitele ümberkolimisele ja sellest tulenevatele suurematele lepingutasudele on F1 tegelikkuses suutnud oma sissetulekuid suurendada.
Carey peab esimese asjana kokku panema tugeva turundustiimi, mis suudab kaasaegsed meediaväljundid enda heaks tööle panna, milles seni on vormel 1 väga nõrk olnud. Tõenäoliselt hakkab sari senisest rohkem tähelepanu pöörama ka Põhja-Ameerikale, eriti USA-le. Siin kulub Carey kogemus kahtlemata ära, sest tegemist on mehega, kes teab, kuidas USAs televisioonimaastikul läbi lüüa.
Teine suur arutelukoht saab olema auhinnaraha jagamine. Liberty teatel saavad võistkonnad võimaluse investeerida vormel ühte, kuigi esialgu pole selge, mis mahus ja kuidas täpselt. Eespool mainitud suurte tiimide poole kaldu lepingud kestavad kuni 2020. aastani ja on lootus, et pärast seda rakendatakse rohkem Põhja-Ameerika profiliigadega sarnast struktuuri, kus on võrdsem tulude jaotus ja mingisugune kulude piirang.
Libertyl on selles vallas juba kogemusi, sest neile kuulub USA professionaalse pesapalliliiga MLB võistkond Atlanta Braves. Läinud aastal oli MLB brutokäive 9,5 miljardit dollarit, mis jätab vormel 1 mulluse 1,5 miljardi dollarilise tulu kaugele maha.
Liberty peab muutma ka rajal toimuva huvitavamaks, mis tähendab, et võistkonnad peavad olema võrdsemad. Selleks tuleks võistkondade eelarveid ühtlustada ning seda saab kõige paremini teha auhinnaraha ühtlustamisega. Esialgu säilib lootus, et alates 2021. aastast kehtivad uued lepingud, mis on rohkem tasakaalus ning aitavad tagaotsa tiime järele.
Seetõttu on lootus, et F1 teeb lõpu oma püramiidskeemi meenutavale struktuurile, mis tähendaks, et börsiinvestorid, vormel 1 võistkonnad ja fännid üle maailma saaksid osa palju võimsamast, populaarsemast ja tervemast sarjast, mis tõepoolest vääriks nime “autospordi kuninglik sari”.
Seotud lood
Maailma ühel populaarseimal spordialal, vormel 1-l (F1) on aastakümneid olnud kohati lausa krüptiline omanike struktuur, mis paljudele meenutas püramiidskeemi. Nüüd on sarjal uus, ameeriklasest omanik ja F1 aktsiad kauplevad sellest aastast Nasdaqi börsil, kuid skeemitamine läheb edasi ja aktsionäre põhimõtteliselt lollitatakse.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.