Pille Ivask • 19 september 2016

Iraan toetab naftaturu stabiliseerimist

Iraani president Hassan Rouhani  Foto: epa

Iraani president Hassan Rouhani rõhutas, et riik on igati valmis kaasa aitama globaalse naftaturu stabiliseerimisele ning toetab selle nimel tehtavaid samme.

“Ebastabiilsus ning langevad nafta hinnad on kahjulikud kõigile riikidele, eriti naftatootjatele,” lausus Rouhani kohaliku uudisteagentuuri SHANA vahendusel, kirjutab CNBC. “Teheran tervitab iga sammu, mis võetakse ette selle nimel, et turgu stabiliseerida ning tõsta nafta hinda, mis omakorda põhineb aususel ning õiglusel kõigi osapoolte suhtes,” märkis president, viidates järgmisel nädalal Alžeerias toimuvale OPECisse kuuluvate ja organisatsiooni mittekuuluvate riikide tippkohtumisele.

Iraan on OPECi liikmetest kolmas naftatootja. Riik ei osalenud kevadel Dohas peetud kõnelustel, mille eesmärk oli sarnaselt Alžeeria omaga naftaturgu stabiliseerida.

Saudi Araabia ning Venemaa teatasid, et on valmis panustama naftaturu stabiliseerimisse, ning käisid ühe võimaliku meetmena välja tootmismahtude külmutamise.

Alžeeria tippkohtumise tulemuste suhtes jäävad analüütikud kahtlevaks. On neid, kes leiavad, et OPECi liikmete koostöö õnnestumisel ning kokkuleppe saavutamisel annab see märku organisatsiooni jätkuvast tegutsemisest ja efektiivsusest. Teisalt on mitmed eksperdid väitnud, et tippkohtumine lõpeb ilmselt tulemuseta. Viimane muutus üha enam tõenäoliseks just laupäeval, mil OPECi peasekretär Mohammed Barkindo väitis, et Alžeeriasse ei lähe naftariigid sugugi kokkulepet sõlmima, vaid tegu on pigem konsultatsiooniringiga.

Hetkel kuum