Kadi Neemre • 22. september 2016 kell 18:13

Trumpi plaan suurendaks USA riigivõlga 5,3 triljoni dollari võrra

Donald Trump  Foto: EPA

Donald Trumpi juhtimise all võib USA riigivõlg kõrgustesse söösta, selgub värskest analüüsist.

Trumpi plaani kohaselt peaks majanduskasvu ergutamiseks arendama taristut, suurendama sõjaväekulutusi ning tegema teravaid maksukärpeid, mis suurendaksid riigi võlakirjakoormust 5,2 triljoni dollari võrra ehk ligi 26 korda enam kui Hillary Clintoni plaan seda teeks, selgub värskest Committee for a Responsible Federal Budget raportist. Kuigi tegemist on märkimisväärse kasvuga, on prognoos väiksem võrreldes varasemalt pakutud 11,5 triljoni dollariga.

Trumpli plaan läheks analüütikute sõnul märksa kallimaks kui Clintoni plaan, mis suurendaks riigi võlakoormat 200 miljardi dollari võrra; juulis prognoositi kasvuks 250 miljardit dollarit. Kuigi Clinton soovib ellu viia uusi programme, pakub ta välja ka muuhulgas ka kinnisvara, investeeringute ja finantsinstitutsioonide maksutõusu.

Kaks kandidaati on üsna tasavägises võitluses; uusim NBC News/ Wall Street Journalpoll uuring näitab, et Clinton juhib hetkel 6 punktiga.

Mõlemad projektsioonid on koostatud järgnevaks 10 aastaks. Protsentuaalses mõttes aga ei ulatu kummagi plaan president Obama kahel ametiajal kasvanud riigivõla kasvu lähedale. Obama juhtimise all on riigivõlg kasvanud 10,6 triljonilt dollarilt 19,5 triljonile dollarile.

“Kahjuks ei ole kumbki kandidaat välja käinud ettepanekuid tegeleda üha kasvava riigivõlaga ning suunduda jätkusuutlikumale teele; samuti ei ole midagi öeldud tervishoiu programmide kohta,” märgiti raportis.

Hetkel kuum