Mait Kraun • 26. september 2016 kell 7:15

Saudi Araabia jagab pankadele raha

Saudi Araabia keskpanga juht Muhammad Al-Jasser (vasakul).  Foto: EPA

Saudi Araabia keskpank plaanib kohalikku majandust toetama hakata, sest nafta hind püsib jätkuvalt madalal, vahendab Bloomberg.

Saudi Araabia Rahapoliitiline Agentuur – nii kutsuvad nad oma keskpanka – teatas, et nad on otsustanud pankadele jagada 20 miljardit riaali (5,3 miljardit dollarit).

Viimasel kahel aastal toimunud nafta hinna langus on sundinud Saudi Araabia valitsust kasutama reserve, mille tõttu on kodumaise pangandussüsteemi likviidsus kannatanud. Keskpank andis ka teada, et juunis pakuti kommertspankadele 15 miljardi riaali eest lühiajalisi laene.

„Likviidsus on jätkuvalt kehv. Praegune samm aga näitab, et keskpank on nõus jätkama Saudi pankade toetamist,“ ütles investeerimispanga EFG-Hermesi analüütik Murad Ansari.

Riik plaanib ka oma esimest rahvusvahelist võlakirjapakkumist, millega loodetakse eelarvesse tekkinud auke lappida. Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul ulatub puudujääk sel aastal 13 protsendile SKPst. Bloombergi küsitluse järgi kasvab saudide majandus sellel aastal 1,1 protsenti, mis on aeglaseim tempo alates 2009. aastast.

Saudi Araabia pangandussektori aktsiate indeks on sellel aastal alanenud 17,6 protsenti. Tervet aktsiaturgu kajastav Tadawul All Share indeks on langenud 14,4 protsenti.

Hetkel kuum