Kadi Neemre • 27. september 2016 kell 19:33

Saudi Araabiat ja Iraani lahutab kokkuleppest 600 000 barrelit

Naftaväli  Foto: EPA

Saudi Araabial ja Iraanil on kõigest kaks kuud jõudmaks kokkuleppele 600 000 barrelilise vahe vähendamise osas, mille eesmärgiks on kindlustada kokkulepe, mis ennetaks järjekordset ületootmise aastat naftaturgudel.

Vahe, mis on suurem kui Ecuadori päevane naftatoodang, näitab, kui palju tööd tuleb veel teha enne, kui suudetakse saavutada kokkulepe naftatoodangu mahtude külmutamise osas.

Panused on kõrged, kuna Rahvusvaheline Energiaagentuur on prognoosinud, et kui OPEC ei astu vajalikke samme, siis olukord naftaturul muutub veelgi hullemaks.

Ainuüksi fakt, et enne Viinis toimuvat ametlikku OPECi kohtumist on laual mingid numbrid, näitab, et Saudi Araabia ja Iraan on kokkuleppele lähemal kui kunagi varem on oldud viimase kahe aasta jooksul.

Kuigi Teheran soovib seada tootmispiiriks ligi 4,2 miljonit barrelit päevas, soovib Riyadh näha riiki tootmas hoopis 3,6 miljonit barrelit päevas vastutasuks nendepoolse toodangukärpe eest.

“Tundub, et kokkuleppe saavutamiseks on asutud tegema jõupingutusi. Seega, kui Alžeerias ka ei jõuta konkreetse kokkuleppeni, siis ei ole asjad veel läbi,” sõnas Energy Aspectsi konsultant Amrita Sen. “Uks on jätkuvalt avatud edasisteks läbirääkimisteks ning 30.novembril Viinis toimuval OPECi kohtumisel võib veel sündida kokkulepe.”

See, kas Saudi Araabia ja Iraan suudavad vahet vähendada, otsustab naftaturu ja -tööstuse saatuse 2017. aastal.

Panused on kõrged: IEA juht ütles täna, et naftatootmine ületab nõudluse veel kuni järgmise aasta lõpuni.”

 

Hetkel kuum