Mait Kraun • 10. oktoober 2016 kell 12:10

Naela äkklangus survestab Inglise Keskpanka

Briti nael.  Foto: EPA

Reedel toimunud Briti naela salapärane äkklangus tõstis investorid tagajalgadele. Nüüd on valuuta järsk langus hakanud survestama Inglise Keskpanka, et too oma rahapoliitikat karmistaks, vahendab MarketWatch.

Nael odavnes reedel alla kahe minutiga üle 6 protsendi. Pärast seda teatasid mitmed analüütikud, et keskpank loobub tõenäoliselt intressimäärade langetamisest.

Kusjuures mitmed ökonomistid näevad, et keskpank on sunnitud odavnemise peatamiseks hoopis intressimäärasid tõstma.

„Suurbritannia kaubanduse puudujääk on 6 protsenti. Seetõttu on neil vaja pidevat kapitali sissevoolu. Kui inimesed kaotavad riigi ja valuuta suhtes usalduse, siis võib tekkida ohtlik spiraal,“ ütles Saxo Banki valuutaturgude strateeg John Hardy.

„Mingil hetkel oled sa sunnitud lõpetama rahatrüki ja intressimäärade kärpimise ning alustama hoopis intresside tõstmisega. Isegi siis, kui sa oled Suurbritannia,“ lisas ta.

Kauplejad püüavad jätkuvalt välja selgitada, miks nael äkklangusse vajus. Mõned ütlevad, et vabalanguse päästis valla Prantsusmaa president Francois Hollande, kes andis Brexiti kohta karme kommentaare. Teised viitavad vigastele algoritmidele, madalale likviidsusele ja kauplemisveale.

Ka Inglise Keskpangal ei ole aimu, mis toimub. Rahapoliitikud on palunud asjaolude selgitamiseks abi Rahvusvaheliste Arvelduste Pangalt (BIS).

Hetkel kuum