Pille Ivask • 5. november 2016 kell 8:15

Venezuelalased hakkasid raha lugemise asemel seda kaaluma

Venezuelalastel praeguse majandusliku olukorra üle põhjust rõõmustada pole  Foto: epa

Venezuelas on hüperinflatsioon, mistõttu ei näe inimesed raha lugemisel enam mõtet, vaid on hakanud seda kaaluma.

Caracases tegutsev poepidaja Humberto Gonzales tunnistas, et ta on väsinud raha lugemisest. Selle asemel laob ta rahapakid kaalule ning vaatab, palju võiks veel puudu jääda, et kliendile tolle soovitud juustutükk müüa.

“See on kurb. Ma usun, et juust on tegelikult rohkem väärt,” ütles Gonzales Bloombergile.

Kuigi raha kaalumine pole Venezuelas veel väga levinud, võib seda mõningal pool juba näha. Seetõttu võib öelda, et olukord hakkab justkui meenutama I maailmasõja järgse Saksamaa suurt inflatsiooni või veidi lähemast minevikust Zimbabwe hüperinflatsiooni.

Capital Market Finance’i analüütik Jesus Casique kommenteeris, et raha lugemise asemel selle kaalumine on märk sellest, et inflatsioon suureneb. Ta märkis, et inimesed ei pruugi sellest aru saada, kuna riigijuhid on juba väga pikka aega keeldunud avaldamast majandusega seostuvaid andmeid.

Raha veetakse kilekotiga

Kunagi väga tugev valuuta Venezuela bolivar on nüüdseks oma tähesära kaotanud. Välismeedia vahendab, et inimesed laovad enne poodi minekut kilekotid raha täis, et kauplusest üht-teist eluks vajalikku soetada. Poepidajad omakorda on sunnitud kauplusesse tuleva raha mahutama sahtlitesse ja karpidesse. Raha on nõnda palju ning olukord nii segane, et ökonomistid ei suuda mõista, kui suur Venezuela inflatsioonimäär tegelikult on. Kuna riik andmeid ei esita, ennustatakse inflatsiooni 200 ja 1500 protsendi vahele.

Vähemalt seni pole Venezuelast tulnud ametlikke teateid selle kohta, et hakataks trükkima suurema vääringuga rahasid. Praeguse seisuga on suurima väärtusega rahatäht 100bolivarine. Küll aga on asjaga kursis olevate inimeste sõnul võimalik, et trükkima hakatakse 500, 1000, 5000 ja 10 000 bolivarise väärtusega rahatähti. Teisalt võtab selline tellimus aga kuni pool aastat aega, mistõttu peavad kohalikud veel üpris pikka aega raha kilekotiga poodi viima.

Elanike seisukohast vaadatuna tõotab asi üsna nukramaks minna. Venezuelalased on vaesed ning kuigi näiliselt on raha justkui jalaga segada, ei saa selle eest midagi osta.

Samuti on riigis tekkinud pikad järjekorrad sularahaautomaatide taha, sest inimesed võtavad korraga väga suurtes kogustes raha välja. Ja kuigi sellest võiks tuletada, et sularahaautomaatide arv võiks kasvada, on tõsiasi see, et automaatide arv aina väheneb. Asja muudab veel keerulisemaks see, et 40%l Venezuela elanikest ei oma pangakontot. Need, kellel konto aga olemas on, tunnistavad, et kotitäie rahaga linna peal ringi kõndida on ohtlik ning harvad pole juhud, kus äsja automaadist välja võetud raha röövitakse inimeselt ära.

Hetkel kuum