Kadi Neemre • 8. november 2016 kell 19:17

Iirimaa kaebas Euroopa Komisjoni Apple'i otsuse kohtusse

Iirimaa kaebas Euroopa Komisjoni Apple't puudutava otsuse kohtusse  Foto: EPA

Iiri majandusminister Michael Noonan annab homme Apple’i rekordilise 13-miljardi eurose maksuraha Euroopa Liidu kohtule arutamiseks. Tõenäoliselt kulub kohtuvaidluseks aastaid.

Riik esitab kaebuse Euroopa Komisjoni otsuse peale sundida Iirimaad küsima tagasi väidetavad maksusoodustused.

EL-i Luksemburgis asuvas Üldkohtus arutlusele tuleva kohtuasjaga liituvad mitmed teised Euroopa riigid ja ettevõtted, mis on viimasel aastal saanud sarnase sisuga otsused Euroopa Komisjonilt. EL-i otsus Apple’lt riigiabi tagasi küsida, oli üks suurimaid selliseid nõudmisi, mis eales esitatud on.

“Valitsus ei nõustu põhimõtteliselt Euroopa Komisjoni analüüsiga ning otsusega, mis ei jätnud valitsusele muud võimalust kui see Euroopa kohtusse kaevata ning seda teeme me homme,” sõnas Noonan täna Euroopa Parlamendis.

Apple’i otsus, mis järgnes kolmeaastasele uurimisele, on osa laiemast EL-i kampaaniast, mis on suunatud ettevõtlusmaksude vältimise takistamisele. Otsus tõi kaasa ka tugevad reaktsioonid USA Rahandusministeeriumist, mis kritiseeris Brüsseli valvekoerte otsust riigiabi kohta. Otsus ähvardab nende sõnul õõnestada välisinvesteeringuid, ettevõtluskliimat Euroopas ning USA ja EL-i vahelisi majanduslikke partnerlussidemeid.

Ka Apple ise on kinnitanud, et ettevõte plaanib Komisjoni otsuse kaevata EL-i kohtusse edasi. Luksemburg, Holland ning Belgia on juba kaevanud sarnased otsused, sh selle, mis puudutab Starbucksi, EL-i kohtusse.

Kohtuasja arutamine võtab tõenäoliselt mitu aastat aega. Seda mitte ainult EL-i kohtute ülekoormuse tõttu, vaid ka juhtumi keerukuse pärast.

 

Hetkel kuum