Pille Ivask • 14. november 2016 kell 5:45

Jaapani majanduskasv oodatust tugevam

Jaapani lipp keskpanga ees.  Foto: Bloomberg

Jaapani majandus kasvas kolmandas kvartalis 2,2%, mis ületas analüütikute ootusi enam kui kahekordselt, vahendab Bloomberg.

Eksperdid olid prognoosinud kolmanda kvartali majanduskasvuks aastases võrdluses 0,8%. Muuhulgas kasvas eratarbimine kolmandas kvartalis 0,1%, ettevõtete kulutused jäid samaks, eksport lisas SKT kasvule 0,5%. Võrreldes teise kvartaliga kasvas Jaapani majandus 0,1% võrra.

Ekspertide hinnangul on Jaapani majanduse puhul peamiseks küsimuseks jätkuvalt see, kuidas panna inimesi rohkem tarbima. Eksport on seni suutnud kompenseerida nõrga sisenõudluse, mis pole pea olematu palgakasvu tõttu suurenenud.

Mizuho Securitiesi analüütik Norio Miyagawa lausus, et oleks ekslik arvata, nagu hakkakski Jaapani majandus nüüd kasvama. “Kõige hullem on möödas, ent majandus siiski ei kasva. Ma ei usu, et eksport saab olema majanduskasvu mootor, nagu sellest raportist välja lugeda võiks,” tõdes ta ja lisas, et kui USA president Donald Trump suurendab kulutusi ning paneb majanduse kasvama, võiks see Jaapani jaoks olla kasulik. Muid variante, mis toetaksid tugevalt tõusva päikese maa majanduskasvu, Miyagawa sõnul maailmamajanduses praegu pole.

Hetkel kuum