Dollar võib tõusta euroga võrdseks

Analüütikud usuvad, et USA dollar ja euro võivad jõuda võrdsele tasemele.  Foto: Reuters/Scanpix
Mait Kraun • 19. november 2016 kell 8:45

Donald Trumpi valimisvõit on pannud analüütikuid uskuma, et USA dollar ja euro võivad siiski esmakordselt 14 aasta jooksul võrdsele tasemele jõuda, vahendab Bloomberg.

Kauplejate hinnangul on tõenäosus, et Euroopa ühisvaluuta jõuab dollariga aasta jooksul samale tasemele, juba 43 protsenti. Vaid nädal tagasi oli see tõenäosus kaks korda väiksem, selgub Bloombergi kogutud andmetest. USA presidendivalimised võitnud Donald Trump on lubanud valitsuse kulutusi suurendada ning makse vähendada. See on tekitanud spekulatsioone, et majanduskasv kiireneb, mis sunnib Föderaalreservi intresse kiiremini tõstma. Bloombergi dollariindeks tõusis seepeale kõrgeima tasemeni alates veebruarist, euro nõrgenes aga 1,07 dollarini, mis on selle aasta madalaim tase.

ICE dollariindeks tõusis selle nädala keskel aga 100,53 punktini, mis on kõrgeim tase alates 2003. aasta aprillist, selgub FactSeti andmetest. Valuuta kallines vahepeal kaheksa päeva järjest. 2014. ja 2015. aastal tegi dollar eurosse viimase 16 aasta suurima kaheaastase tõusu.

Valimistulemustest piisab

Deutsche Bank, mis on maailma suuruselt neljas valuutakaupleja, teatas, et valimistulemus on euro ja dollari võrdsele tasemele viimiseks piisav faktor. Saksa investeerimispanga sõnul on euro (dollari suhtes) juba kuid püsinud kitsas kauplemisvahemikus, aga nüüd on olukord muutunud ja 2017. aastal peaks ühe euro väärtus olema väiksem kui dollari oma.

Ka selle aasta esimeses pooles ennustati, et euro jõuab dollariga pariteeti, sest Euroopa Keskpank jätkas suurt rahatrükki. Peagi olukord muutus, sest Föderaalreserv (USA keskpank) lükkas intressimäärade tõstmist edasi ning dollari tugevnemine peatus. Trumpi võit on need prognoosid aga uuesti lauale toonud.

„Lahknemine on taas alanud,“ ütles Deutsche Banki strateeg George Saravelos. „Trumpi võit on olukorda muutnud.“

Saravelos prognoosib, et euro langeb selle aasta lõpuks 1,05 dollarini ning 2017. aasta lõpuks 95 sendini, mis oleks madalaim tase alates 2002. aasta juunist. Tõsi, Wall Street usub jätkuvalt, et euro tugevneb – Bloombergi küsitlusest selgub, et 2017. aasta lõpuks prognoositakse 1,11-dollarist euro hinda. Praegu tuleb ühe euro eest välja käia 1,062 dollarit.

Enne presidendivalimisi oli olukord vastupidine

Enne presidendivalimisi oli olukord täiesti teistsugune. Prognoositi, et Trumpi võit põhjustaks koos finantsturgude langusega dollari kiire odavnemise. Samuti arvati, et Föderaalreserv peab selle tõttu intressimäärade tõstmist edasi lükkama. Pärast valimisi hakati aga spekuleerima, et Trumpi majandusplaan stimuleerib majanduskasvu. Ta on lubanud infrastruktuurile tehtavaid kulutusi tõsta 500 miljardilt 1 triljonile dollarile.

Kauplejate hinnangul on nüüd tõenäosus, et Föderaalreserv detsembris intresse tõstab, kasvanud üle 90 protsendi. Enne presidendivalimisi oli tõenäosus 80 protsenti, selgub Bloombergi kogutud andmetest. Kõrgemad intressid muudavad dollari investorite jaoks atraktiivsemaks.

Deutsche Bank prognoosib, et intressimäärade tõstmisel saab dollari tootlus olema valuutade seas üks kõrgemaid. USA ja Saksamaa 10-aastaste võlakirjade tootluste vahe on lähenemas tasemele, mis on suurim alates 1990. aastast (USA võlakirjade tootlus on kõrgem).

„Me arvame, et pariteet tuleb 2017. aasta esimeses kvartalis,“ ütles maaklerfirma Ebury riskijuht Enrique Diaz-Alvarez. „Juba praegu on tööhõive kõrge ning Trumpi poliitika tähendab seda, et intressimäärad tõusevad edaspidi kiiremini.“

Hetkel kuum