Kuhu jäid Apple'i juhtmeta kõrvaklapid?

Apple AirPods  Foto: epa
Pille Ivask • 11. detsember 2016 kell 9:30

Septembris välja kuulutatud Apple’i juhtmeta kõrvaklappidest pole ikka veel kippu ega kõppu.

AirPodi ehk juhtmeta kõrvaklappe võib mõneti nimetada ettevõtte üheks ebaõnnestumiseks. Mõne kuu eest meedias suurt furoori tekitanud kõrvaklapid pole ikka veel avalikkuse ette jõudnud ning fännid ootavad neid senimaani. Apple’i turundusjuht Phil Schiller teatas kolme kuu eest, et 159 dollarit maksvad kõrvaklapid jõuavad inimesteni juba oktoobris. Hiljem teatas Apple, et tarneid on edasi lükatud, kuna toode pole inimesteni jõudmiseks veel "küps". Hiljem pole tulnud ühtegi teadet selle kohta, millal võiks toode inimesteni jõuda.

Ettevõtte kõneisik on öelnud, et Apple ei usu toote müüki paiskamisse ilma selles ise kindlalt veendumata. “Me vajame veel natuke aega,” teatas ta väljaandele Wall Street Journal.

AirPodid on iPhone’i sõprade jaoks tõeline uuendus. Uuel õunatelefonil pole nimelt kõrvaklapipesa ning seetõttu juhtmeta kõrvaklapid loodud olidki. Wall Street Journali ajakirjanik Geoffrey Fowler on varasemates kommentaarides väitnud, et kuna ta sai AirPodi ka testida, olid need igati töökorras ning vastupidiselt toona levinud kriitikale püsivad nad ka ilusti kõrvas ega kuku välja. 

Analüütikud on arutanud, kas ja kui suurel määral võib juhtmeta kõrvaklappide teadmata saatus mõjutada kõige uuema iPhone’i müüginumbreid. Üldjuhul arvatakse, et mitte eriti. Barclays teatas möödunud kuul, et ilmselt hakkab Apple pihta AirPodide tootmisega juba detsembris ning arvatavasti toodetakse alustuseks 10-15 miljonit kõrvaklapipaari. Võrdluseks, Apple müüs eelmise aasta viimases kvartalis 75 miljonit iPhone’i.

Pettunud kliendid

Siiski on eksperdid veendunud, et Apple on mõneti kahjustanud oma mainet. Uue iPhone 7 ostjad olid juhtmeta kõrvaklappide lahendusest ilmselt lummatud ning on nüüd pettunud, et nad ei saagi uut tehnoloogiat katsetada.

Moor Insights & Strategy ekspert Patrick Moorhead märkis, et kliendid on rahulolematud, kuna nad ei saa kuulata kõrvaklappidega muusikat samal ajal kui nad seadet laadivad. Jõuluhooajal ei tee see Moorheadi sõnul Apple’ile just suurt teenet.

Apple’i jaoks pole siiski tegu esimese korraga, kui toode hilineb. Tõsi, eelmine samalaadne juhtum jääb uue aasta taha. Siis oli ettevõttel probleeme iPhone 4 tarnetega, ent toona põhjendas ettevõte seda tootmisprobleemidega.

Probleemid tehnoloogiaga

Kuigi Apple pole ise toote käekäigu kohta infot avaldanud, on meediasse lekkinud nii mõndagi selle kohta, milles probleem tegelikult seisneb.

Ühe asjaga kokku puutuva isiku sõnul on Apple’il mõningaid probleeme AirPodi tehnoloogiaga. Tavaliste kõrvaklappide puhul püüab helisignaali kinni vaid üks kõrvaklapp ning jagab seda teise kõrvaklapiga. Apple’i kõrvaklappide puhul püüab signaali kinni aga kumbki kõrvaklapp eraldi, mistõttu on oluline, et see toimuks täpselt samal ajal, et mõlemas kõrvaklapis kostuks üks ja sama heli. Samuti on veel mõningaid probleeme sellega, mis juhtub siis, kui üks kõrvaklappidest peaks kaduma või kui sellel aku tühjaks saab.

Teise aspektina on välja toodud asjaolu, et juhtmeta kõrvaklapid töötavad hästi sisetingimustes, sest Bluetoothi signaal on seal kompaktne. Välitingimustes võivad aga tekkida mõningad signaalimoonutused, mistõttu võib nende töökindlus olla väiksem.

Hetkel kuum