Mait Kraun • 14. detsember 2016 kell 8:08

Fed surub kulla hinda madalamale

Kuld.  Foto: EPA

Kuld kaupleb enne Föderaalreservi rahapoliitika otsuse avalikustamist kümne kuu põhja lähedal – investorid ootavad, et keskpank tõstab täna intressimäärasid, vahendab Bloomberg.

Teisipäeva hilisõhtul kauples kuld 1159 dollaril untsist, esmaspäeval langes hind 1151 dollarini, mis on madalaim tase alates veebruarist. Viimase nelja päeva jooksul on kollane metall odavnenud kolmel korral. Tõsi, täna on kulla hind veidi tõusnud ning unts maksab 1162 dollarit, aga viimastel kuudel on see jäänud teistele varaklassidele tublisti alla.

Näiteks Bloombergi toorainete indeksis on neljandas kvartalis rohkem odavnenud vaid suhkur. Föderaalreserv plaanib oma rahapoliitikat karmistada ning turud on optimistlikud, et Donald Trump suudab USA majanduskasvu kiirendada. S&P 500 ja Dow Jonesi indeksid on jõudnud uute rekorditeni. Ka võlakirjade tootlused on tõusnud.

„Kuld on kõige halvem kandidaat toorainetest, kuhu investorid võiksid tuleval aastal oma raha paigutada,“ leiab investeerimisfirma Sumitomo tegevjuht Bob Takai. „Hinnad võiksid järgmisel aastal püsida 1050 ja 1250 dollari vahemikus. Hästi mõjuksid kullale aga poliitilised pinged, mis võivad Trumpi välispoliitika tagajärjel tekkida,“ lisas ta.

Börsil kaubeldavate fondide mahud alanevad koos kulla hinnaga: teisipäeval vähenesid need 23. päeva järjest, mis on pikim langus alates 2013. aasta maist. Varade maht alanes 1830 tonnini, mis on madalaim tase alates juunist, selgub Bloombergi andmetest.

Tugev dollar ja kõrgemad intressid ei mõju hästi

„Tugev dollar ja kõrgemad intressimäärad saavad kullale olema suur komistuskivi,“ ütles Takai. „Võib-olla tahavad inimesed osta hoopis naftat või baasmetalle, mis saavad kasu USA ja Hiina fiskaalpoliitikast.“

Tõsi, intressimäärade tõus võib kullale kehvasti mõjuda, aga reaalintresside madalal püsimine võib kollast metalli siiski toetada. Eelmine Föderaalreservi intressimäärade tõusutsükkel toimus 2004-2006, mil keskpank tõstis intresse 17 korda järjest 25 baaspunkti võrra. Vaatamata sellele tõusis kuld igal aastal, mil intresse tõsteti.

Kõik seega ei arva, et hind langema hakkab. Näiteks Commerzbank prognoosib, et untsihind võiks järgmise aasta viimaseks kvartaliks tõusta 1300 dollarini ning 2018. aastal 1400 dollarini. Panga analüütikute arvates võib tõus olla isegi suurem – juhul, kui tekib ettearvamatuid sündmusi. Old Mutual Gold & Silver fond ootab, et kulla hind tõuseb, sest Föderaalreserv ei suuda intresse piisavalt kiiresti tõsta, et inflatsiooniga sammu pidada.

Hetkel kuum