Pille Ivask • 12 veebruar 2017

Energiasektoril raske tagasitulek

nafta  Foto: epa

Kuigi energiaettevõtete kvartalitulemused ei anna põhjust paanikaks, ei tasu kogu sektori suhtes siiski ülemäära optimistlik olla.

S&P 500 indeksisse kuuluvatest energiaettevõtetest on eelmise kvartali majandustulemused teavitanud 19 ehk ligi pooled ning seetõttu võib mõningaid järeldusi juba teha.

19 ettevõttest 12 suutsid enam-vähem sammu pidada analüütikute ootustega. Kuue ettevõtte tulemused jäid prognoosidele aga selgelt alla, kirjutab MarketWatch. Kinder Morgan oli ainus ettevõte, mille tulemused olid vastavuses ootustega.

Kuulsad energiaettevõtted Exxon Mobil ning Chevron jäid prognoosidele alla. S&P 500 hulka mitte kuuluvad Royal Dutch Shell ja BP Plc teatasid samuti oodatust nõrgematest tulemustest.

“Ei saa öelda, et need tulemused oleksid pettumust valmistavad. Pigem on need mitmekülgsed,” märkis CFRA analüütik Stewart Glickman.

70% S&P 500 indeksisse kuuluvatest ettevõtetest on oma kvartalitulemused praeguseks teatanud ning nendest ettevõtetest omakorda 23% on jäänud analüütikute prognoosidele alla. Ülejäänute tulemused olid kas vastavuses ekspertide ootustega või ületasid neid. Energiaettevõtete aktsiad on olnud viimase 12 kuu jooksul paremad kui S&P 500 keskmine.

Ootused kõrgel

Energiakompaniide tulemusi silmas pidades olid analüütikud siiski mõnevõrra pettunud, kuna eelmise aasta teises pooles sõlmitud OPECi kokkuleppest tulenevalt oleksid võinud tulemused olla paremad. Tegelikult on naftaturul aga jätkuvalt üksjagu teadmatust.  

USA naftafirmad on oma tootmist suurendanud ning olnud seega üheks põhjuseks, miks viimastel nädalatel musta kulla hind langenud on. Samuti on üheks kaalukeeleks asjaolu, et USA tootjad suudavad naftatoodangut väga kiiresti reguleerida, pannes puurkaeve kas tööle või lülitades neid välja.

William Blairi analüütik Brian Singer kirjutas ettevõtte kodulehel, et praegu mängivad suurt rolli nii pakkumine kui ka naftavarud, kusjuures viimased on riikidel üsna suured. Ta märkis, et kui varud hakkavad tasapisi vähenema, tõuseb ka hind, kuna siis on OPECi naftalepe ning sellest kinnipidamine eriti olulised.

Glickman sellega ei nõustunud ja märkis, et OPECi leppest kinnipidamine on küsimus, mida analüütikud ikka ja jälle endalt küsivad. Tema hinnangul võib arvata, et leppest välja jäänud Iraan, Liibüa ja Nigeeria tahavad sellest võimalikult palju kasu saada ning suurendavad tootmist. Ta märkis, et geopoliitilises plaanis oleks vaja väga drastilist muudatust, et naftabarreli hind üle 60 dollari kerkiks.

Mida soovitada investorile?

Investorite seisukohast võttes tähendab see valikut selliste ettevõtete vahel, kelle jaoks on nafta tootmine odav ehk juba 60 dollarise barreli juures ollakse kasumis. Glickman soovitab vaadata selliste ettevõtete suunas nagu Diamondback Energy, EOG Resources, Marathon Oil ja Noble Energy. Tegu on USA naftakompaniidega.

Diamondback ning Marathon Oil tegutsevad valdavalt Texase naftaväljadel, Noble Energy on oma tegevuse fookuse seadnud hoopis Iisraelile.

Glickman märkis, et EOG puhul tasub ära märkida eeskätt selle majandusliku poole valmisoleku tulla toime madala hinnapoliitikaga. Ka Morgan Stanley analüütikud on USA naftafirmade aktsiate puhul välja toonud just EOG ja Diamondbacki.

Hetkel kuum