Äripäev • 4. juuli 2017 kell 11:30

Euroopa börsid punases

Foto: Reuters/Scanpix

Peale eilset börsirallit on Euroopa investorid taas ettevaatlikumaks muutunud: pinged kasvavad nii Aasias kui ka Araabia poolsaarel ning ka Euroopa keskpanga normaliseerumispoliitika hirmutab investoreid.

Täna olid punases kõik olulisemad Euroopa börsid. Londoni börsiindeks FTSE 100 oli pealelõunal kukkunud 0,17 protsenti ja 7364 punkti peal. Stoxx 600 oli libisenud 0,18 protsenti ja jõudnud samasse kohta, kuhu eile lõunal – 382 punkti peale.

Londoni börsil tegid ilma kaevandusettevõtted: pärast seda, kui Põhja-Korea teatas edukast raketikatsetusest, tõttasid investorid kulda ostma. Kulla hind tõusis mõõdukalt – 0,37 protsenti, 1223 dollarile untsist. Nafta, mis kaheksa päeva järjest kallines, hakkas  taas odavnema ning see viis ka Londoni börsi naftaettevõtete aktsiad kaasa – sealt ka FTSE mõõdukas miinus. Londoni börsi tegijaks oli siin vähetuntud maksuteenuste pakkuja Worldplay Group, mis rallis 22 protsenti, kui hakkasid levima jutud, et seda tahetakse ära osta.

Ka Mandri-Euroopa börsid olid miinuses. Dax kukkus 0,27 protsenti, 12 442 punktile. Saksamaa on haaratud valimisvõitlusest, samuti jälgitakse pingsalt Kataris toimuvat. Kohalikul tasandil pakub kõneainet ravimitootja Stada, kelle ostja talle viimasel hetkel selja pööras ja nüüd vahetatakse välja sealne juhtkond. Plusspoolel olid  finantssektori aktsiad, langusesse viisid börsi aga gaasitootja Linde, Deutsche Telekom ja Lufthansa.

Hispaania börsiindeks Ibex 35 oli pärastlõunal 0,26 protsendiga miinuses ja 10 576 punkti peal. Hispaanias pakub kõneainet gaasiturg: sealne gaasikontsern Gas Natural tahab meedia andmetel kosida Portugali EDPd ning kui ühinemine läbi läheks, sünniks Euroopa suuruselt neljas energiahiid. Tehingu väärtus oleks Hispaania meedia andmetel ligi 35 miljardit eurot.

Itaalia FTSE MIB oli samuti 0,27 protsendiga languses. Itaaliat kimbutab ikka veel finantssektori nõrkus ja probleemid nii poliitikas kui ka majanduses.

Pariisi börsiindeks CAC 40 kukkus 0,26 protsenti, 5182 punktile. Prantsusmaale teeb muret asjaolu, et tänavune eelarve puudujääk võib olla Euroopa Liidu lubatust suurem ja vastusammuna kaalutakse avaliku sektori kulutuste vähendamist. Milliseks kurss täpsemalt kujuneb, pole veel selge, sest president Emmanuel Macron kutsus täna üles parlamendis muudatusi tegema.

Hetkel kuum