Mait Kraun • 16. juuli 2017
Jaga lugu:

Kas nüüd on õige hetk hõbedat osta?

Hõbedakang  Foto: Reuters

Hõbeda hind on langenud rekordmadalale ning mitme analüütiku sõnul võib see pakkuda investoritele head võimalust, kirjutab MarketWatch.

Hõbe ei pruugi sel aastal tagada head tootlust, aga selle untsihind on langenud alla 16 dollari – tasemele, mis on muutnud metalli paljudele investoritele atraktiivseks. Üks analüütik isegi arvab, et tegemist on kümnendi võimalusega.

Hõbedafutuuride hind langes 7. juulil 15,4 dollarini untsist – tegemist oli järsu müügilainega, mida analüütikud nimetasid äkklanguseks (flash crash). Tegemist oli madalaima hinnatasemega alates 2016. aasta aprillist.

Investeerimisfirma Investing Haven juhtiv analüütik Taki Tsaklanos ütles MarketWatchile aprillis, et hõbe jõudis 17. aprillil tõenäoliselt lühiajalisse tippu. Seni on Tsaklanosel õigus olnud. "Oleme 2017. aasta suhtes negatiivselt meelestatud," ütles ta.

Kümnendi võimalus

"Lõpuks näeme me kulla- ja hõbedaturul kümnendi võimalust," ütles Tsaklanos. "2016. aasta esimesed kuud olid väärismetallide jaoks väga head. Me usume, et pärast praegust hinnalangust tekib pikaajaline hinnapõhi (bottom), mis tekitab omakorda hea ostukoha."

Hinnatõusule annavad hoogu juurde hõbedatootmise vähenemine ja neli aastat kestnud defitsiit. "Nüüd on hinnad langenud alla 16 dollari ja me oleme jõudnud tasemeni, mis on ostmiseks väga atraktiivne," ütles GoldSeek.comi president ja tegevjuht Peter Spina. Ta lisas, et hõbeda väljavaade on teisel poolaastal tunduvalt tugevam.

Suuremad kauplejad ja pangad panustavad järjest enam hõbeda kallinemisele, selgub Commodity Futures Trading Comissioni andmetest. "Samal ajal on lühiajalisemad ja trendiga kaasas käivad fondid müünud suure osa hõbedast just neile. Ajalugu on näidanud, et tegemist on positiivse indikaatoriga, mis viitab trendi pöördumisele," ütles Spina

Suuri liikumisi lähiajal oodata ei ole

Spina ütles, et suuri liikumisi tõenäoliselt siiski oodata ei ole – näiteks seda, et hõbe tõuseks üle 20 dollari untsist. "See võib väga lihtsalt aga paari dollari võrra kallineda, mis on protsentides küllaltki märkimisväärne," nentis ta.

"Hõbe võib siiski langeda ka alla 15 dollari, et spekulandid välja süüa," hoiatas Spina. "Aga riski ja preemia suhe toetab hõbeda ning kaevandusfirmade aktsiate ostmist."

Hõbeda positiivne stsenaarium hakkab järk-järgult lahti rulluma ning järgmise paari aasta jooksul võiks untsihind püüda juba 1920date keskpaika, võimalik on ka 30 dollari püüdmine, leiab Spina.

Kulla hind on sellel aastal tõusnud, aga viimastel kuudel on suund pigem alla ning see survestab ka hõbedat. Sel aastal on hõbe odavnenud 1,7 protsenti, kuld seevastu kallinenud 5,7 protsenti.

Hõbe kipub liikuma kullaga ühes taktis, aga selle hind on tunduvalt volatiilsem, sest turg on väike.

"USA intressimäärade tõus ning ootus, et globaalsed intressid kasvavad, hoiavad väärismetalle surve all," ütles investeerimisfirma EverBank World Marketsi president Chris Gaffney. Tema arvates võib hõbe vabalt kukkuda ka 14 dollarini untsist. Samas nentis Gaffney, et hinnalangus on tegelikult üllatav – geopoliitilised riskid on kõrged, eriti Põhja-Korea puhul. "See peaks küll turvalise vara nõudlust kasvatama."

"Võime ehk mõelda, et krüptovaluutade suur hinnatõus on väärismetallide atraktiivsust vähendanud, sest spekulandid on oma tähelepanu krüptorahadele suunanud," ütles ta.

Fundamentaalnäitajad on positiivsed

Fundamentaalnäitajad on hõbeda puhul aga küllalt head. Hõbeda pakkumine oli 2016. aastal viimase kolme aasta madalaim. Tootmine langes mullu aga esimest korda 14 aasta jooksul ning defitsiit on turul juba neli aastat järjest, ütles Gold Forecasteri kaasasutaja Julian Phillips. "Hõbe ignoreerib oma fundamentaalnäitajaid, muidu oleks praegu hinnad tõusmas," ütles ta.

Pakkumine võib veelgi kitsamaks muutuda, sest kaevandaja Tahoe Resources teatas kuu alguses, et Guatemalas asuva Escobali kaevanduse tegevus külmutati. Nimelt kaotasid nad kaevandamisloa. Tegemist on maailma ühe suurima hõbedakaevandusega.

Seda, kui palju kaevanduse kinnipanek hõbeda hinda mõjutab, sõltub sellest, kauaks kaevandus suletuks jääb, ütles Gaffney. Kui olukord kestab aasta lõpuni või kauem, võib mõju olla suur, sest 8 protsenti maailma hõbedast toodetakse just seal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum