Liina Laks • 18. august 2017
Jaga lugu:

Pool läinud: Etaloni strateegia sulatas raha, investorid optimistlikud

Investor Jaak Roosaare pole usku Etaloni kaotanud.  Foto: Andras Kralla

Juba paar kuud tagasi kolmandiku varast kaotanud Etalon Varahaldus süvendas kahjumit esimese poolaasta lõpuks veelgi.

Esimese poolaasta tõusvad maailmaturud sulatasid Etalon Varahalduse portfellist 49 protsenti. Arvestades seda, et alustades kaasati investoritelt kaks miljonit, on praeguseks järel vaid miljon. Kuigi vendade Talpseppade riskifondi eripäraks ongi suurte riskidega suure tootluse jahtimine, on ajal, mil turud on rahulikud ja tõusvad, volatiilsusele ja rahutustele panustamine tänamatu strateegia. Ja nii väikest volatiilsust nagu sel aastal pole aastakümneid nähtud. Hirmuindeksiks kutsutud VIX võtab aluse S&P500 indeksi ning hindab, kui suurel määral sealsed kursid kõikuda võivad. Madal VIX – näiteks eile oli see 12 – tähendab, et suuri kursikõikumisi oodata pole. Võrdluseks: möödunud majanduskriisi haripunktis 2008. aastal jõudis VIXi näit 90 ligi.

Etaloni fondijuht Mikk Talpsepp nentis kvartaliülevaates lakooniliselt, et kuigi 60-65 protsenti tehingutest said tehtud hästi, vedasid ülejäänud portfelli miinust ning praegu on turud tema strateegiate jaoks liiga rahulikud.

Kui varasemalt on halbade tulemuste järel osa investoreid oma fondist raha ka välja võtnud, siis selle poolaasta osas kinnitas Mikk Talpsepp, et aktsiate tagasiostuprogrammi võimalust pole veel ükski aktsionär kasutanud: pigem on soovitud juurde osta, aga müüjaid pole.

Investor mures pole

Jaak Roosaare, kes on samuti Etaloni investeerinud, suhtub esimese poolaasta tulemustesse rahulikult. „Turg on endiselt suhteliselt sirgjooneliselt tugev olnud, VIX 10 kandis ja volatiilsuse kasvule panustajad hävinud. Etalon nende seas. Loodetavasti saabuvad paremad ajad enne kui kapital otsa saab. Samuti loodan, et fondijuhi närv üles ei ütle ja oma strateegiat ei muuda ning ei hakka teistpidi panustama ega rapsima,“ ütles Roosaare.

Roosaare näeb Etaloni tehtud investeeringut võimalusena portfelli riske hajutada: headel aegadel pole tal Talpsepa strateegiast rahalises mõttes kasu, kuid halval ajal võib see tulu tuua, nii tegu on omamoodi kindlustuspoliisiga.

„Minu enda investeeringu põhjus oli see, et minu muud investeeringud sõidavad turuga samas suunas ja olen ise ka müügioptsioone müünud - ehk volatiilsuses lühike – ja seega on Etalon minu jaoks justkui riskide hajutus. Endiselt pole plaanis oma osalust müüa ega ka uut raha juurde panna. Kui turud muutuvad närvilisemaks, siis võib Etalon ka suuri kasumeid teenida. Aga kas ja kunas see juhtub, seda ei tea keegi,“ nentis Roosaare.

Birger Aavik,  LHV äri- ja varahaldustoodete tippmüüja ning Etaloni investor

Pikemas perspektiivis kõik hästi

Eelmise aasta ootamatused, milleks olid Brexit ja Trump, näitasid, et keerulisemad situatsioonid sobivad Etaloni fondijuhile. Juunis, kui toimus Brexit, kerkis Etaloni aktsia NAV 44% ja USA presidendivalimiste taustal novembris ligi 16%. Leian, et Mikk Talpsepalt on lähiajal paljut oodata, kui uskuda, et ees on keerulisemad ajad. Raha tehakse ikka siis, kui indeksid künnavad põhjasid, mitte ei püstita rekordeid.

Marc Faber, kes on õigesti prognoosinud eelmiseid kriise, on sel aastal öelnud: “Maailmas on kolossaalne krediidimull, see ei saa lõpmatuseni paisuda.” Ja: “Meil on mull kõigis varaklassides, mis lõhkeb õige pea”.

Jim Rogers, finantsturgude korüfee kinnitab: “Tulekul on suurim kriis minu eluajal, mis saabub vähem kui aasta pärast”.

Eesti edukamate pensionifondide juhi Andres Viisemanni sõnul on nii aktsiad, võlakirjad kui ka kinnisvara väga kõrgelt hinnastatud, mistõttu on LHV fondid taas asunud pigem kapitali kaitsma. See taustainfo annab põhjust oodata muutusi finantsturgudel ja loodetavasti Etaloni tänases tootluses.

Teades veidi Miku tootlusnumbritest perioodil 2008–2010 ootan huviga keerulisemate aegade saabumist, kus enamiku turuosaliste jaoks on tegu ajaga, kus võib kaduda kontroll. Etaloni senise kahe tegutsemisaasta jooksul on fond ju juba neljal-viiel korral kaotanud märkimisväärselt kapitali, kuid tulemused on näidanud, et distsipliini hoidmisega ei ole Etalonil ka raskematel hetkedel raskusi ja kaotustest on taastutud kiiresti. Ka 2016. aasta alguses kaotas Etalon Varahaldus ligi 50 protsenti kapitalist, kuid aasta lõpetati ikkagi ligi 40protsendise kasumiga.

Mul on kahju, et Etalon ei ole veel jõudnud eesmärgipärase kursi peale. Samas pikaajalise investorina olen investeerinud raha Etaloni minimaalselt üheks majandustsükliks, mille sisse jääb nii kriis kui ka sellest väljumine. Samuti on varajuht teatanud, et tegeleb enda investeerimisstrateegia täiendamisega, mille väljaarendamine võtab aega. Olen saanud aru, et Etalon Varahalduse eesmärk ei ole edestada turuindekseid väikse marginaaliga, vaid ambitsioon on rebida end turu keskmistest tootlustest lahti. Etalon on kodumaisete investeerimistoodete hulgas võrdlemisi uus asi. Loodan, et positiivse tootluse saamiseks ei minda liiga ahneks ja võetakse mõistlikke riske.

Jaga lugu:
Hetkel kuum