Liina Laks • 14. september 2017 kell 12:13

Krüptoraha languskursil

Bitcoin  Foto: Bloomberg

Septembri alguses jõudsid krüptorahad uute rekorditeni, sel nädalal on kursid aga eelkõige Hiinast tulevate uudiste survel langema hakanud.

Bitcoin, mis septembri alguspäevil jõudis üle 4700 dollari tähise, on nüüdseks 1000 dollari võrra odavnenud. Nädala algusest peale on teravas languses suurem osa krüptomünte. Põhjust nähakse eelkõige Hiinas, mis teatas, et karmistab oluliselt krüptorahale mõeldud reegleid ja muudab ICOd (müntide esmapakkumised, mis on rahakaasamisel populaarseks instrumendiks muutunud) seadusevastaseks. Lisaks teatas uudisteportaal Cryptocoin News, et Hiina plaanib sealse bitcoini-platvormi BTCC 30. septembrist sulgeda. Tegu on riigi ühe suurema ja mõjukama vahetusplatvormiga.

Eesti aja järgi kell kolm olid kõik olulisemad krüptorahad languses. Bitcoin oli kukkunud 7,3 protsenti, 3604 dollarile, ethereum 7,7 protsenti, 249 dollarile, bitcoin cash 3,7 protsenti, 465 dollarile.

Krüptoraha kui omamoodi usalduse küsimus

Samal ajal kirjutab Forbes, et USA noored on enda jaoks avastanud krüptoraha kui pensionikindlustuse.

„Kui sa räägid millenniumilastega, siis nad on pettunud igas võimalikus sotsiaalses institutsioonis – valitsuses, kirikus, poliitikas, parteides – nad ei usalda enam kedagi,“ kirjeldas Andreas M. Antonopoulus, kuidas bitcoinist on noorte jaoks saanud „oma“ vara – millesse nad saavad investeerida oma tingimustel. Mees seob bitcoini populaarsuse usalduse kaotamisega traditsioonilistesse institutsioonidesse ning meenutab, et selle põlvkonna jaoks oli viimane finantskriis esimene omataoline ja tähendas paljude noorte jaoks tööpuudust.

Noorte jaoks on krüptorahadega katsetamisel veel üks eelis: kuigi tegu on ülimalt volatiilse varaklassiga, siis kahekümnendates noorte poolt on aeg. Kui krüptomüntidega midagi nende jaoks nihu peaks minema, on neil piisavalt aega, et oma investeerimisplaan ümber mängida.

Hetkel kuum