Rait Kondor • 12. veebruar 2018 kell 9:15

Turgutava süsti ootuses vitamiinimüüja

Foto: Reuters/Scanpix

USA vitamiinimüüjal GNC on huvitavad ajad - selgub, kas ettevõte näitab veel kasvumärke või on hoopis hääbumisele ja hukule määratud.

GNC on vitamiinide ja toidulisandite tootja ja edasimüüja. USAs on GNC eelkõige tuntud kui toidulisandite müüja, kellel on üle riigi ligikaudu 4600 kauplust ning müügikäive 2,5 miljardi dollari juures.

Viimase paari aasta jooksul on GNC näinud käibe ja kasumi vähenemist ning alates eelmise aasta algusest on ettevõte tegelenud uue strateegia rakendamisega. Kui müügikäibe numbrid on juba tõusuteel, siis investoreid teeb jätkuvalt murelikuks firma suur võlakoormus.

Kas me näeme suurepärast ettevõtte ümberpööramise lugu või saab teoks aktsionäride jaoks kõige negatiivsem stsenaarium, näitavad lähikuud.

Netiajastu vitamiiniäri

GNC ajalugu ulatub 1930ndatesse aastatesse, mil ta alustas nime all General Nutrition Center. Pärast asutaja surma 1984. aastal on GNC käinud käest kätte ning viimati sai uued omanikud 2007. aastal.

Pärast 2011. aastal uuesti börsile minekut said aktsionärid nautida neli aastat tõusuperioodi, kuid konkurentsi kasv ning jaekaubandusmaastiku muutused netikaubanduse võidukäigu tõttu muutsid GNC kaupluste olukorra alates 2016. aastast raskemaks.

Turu muutustest annab märku tõsiasi, et kui veel 2015. aastal teeniti 219 miljonit dollarit kasumit ning ettevõtte turuväärtus oli 4,3 miljardit dollarit, siis praeguseks on turuväärtus langenud 300 miljoni dollari juurde. Aktsia languse põhjuseks on müügikäive pidev langus kuni 2017. aasta lõpuni ning 2016. aastal teenitud suur kahjum (286 miljonit dollarit).

Kehvade tulemuste valguses langes GNC aktsia väärtus 2016. aastal 64%, kuid see ei olnud veel kõik. 2017. aastal langes jätkuvalt ka müügikäive ning loodetud pööret uue kliendiprogrammiga nii kiiresti ei tulnud. Lisaks hakkas kummitama võlaprobleem. Need asjaolud viisid GNC aktsia 2017. aastal veel 67% allapoole. See on ehe näide aktsiast, mida tabab „kukkuva noa“ saatus.

Suur võlakoorem

GNC bilansis ripub taagana kaelas 1,1 miljardi dollari suurune pikaajaline laen, mille lõpptähtajaks on 2019. aasta märts. Olukorras, kus vaba rahavoogu teenitakse 200 miljonit dollarit aastas, on selge, et laenu selle tähtajaga tagasi maksta ei suudeta ning seda peab refinantseerima. Juhtkond proovis kapitaliturgudelt seda laenu refinantseerida 2017. aasta kevadel, kuid pidas pakutud 7,2% intressimäära liiga kõrgeks. Leiti, et tuleb oodata, kuni tulemused lähevad paremaks, et uuesti kapitaliturgudele minna.

Kuid ka 2017. aasta teine ja kolmas kvartal ei toonud soovitud tulemust. Kui rahavood olid isegi suhteliselt head (tempos 200 miljonit dollarit aastas), siis investoreid tegi murelikuks müügikäibe langus. Kui juhtkond arvas, et kolmanda kvartali tulemusi võib juba päris heaks pidada, sest esimest korda üle kolme aasta saavutati poodide müügikäibe aastane kasv. Samas peab ütlema, et siia arvestusse on lisatud GNC.com-ist ja teistest internetikaubamajadest tehtud ostud, mis kasvasid aasta lõikes 2,5%. Füüsilised kauplused näitasid ikka veel 1,2% käibelangust.

Mullu novembris ei saadud suurt laenu ikka veel sobivatel tingimustel refinantseerida. GNCd puudutavates aktsiafoorumites viidati, et nüüd soovisid võlakirjainvestorid GNC-le laenamise eest lausa 10-11% küündivat intressi. Juhtkond pidas ka nüüd paremaks sellistest pakkumistest loobuda.

Juhtkonna jaoks ongi järgnenud poolteist kuud otsustava tähtsusega, sest märtsi lõpus läheb 1,1 miljardi dollarine laen bilansis pikaajalise laenu realt lühiajalise reale, mis omakorda suurendab nii investorite kui ka tarnijate silmis nn going concern paikapidavuse riski. Ehk siis suureneb risk, kas firma suudab ettenähtavas tulevikus kõiki oma kohustusi täita ning plaane ellu viia.

Positiivne neljas kvartal

Kuid miks siiski GNCd üldse investori pilgu läbi jälgida, kui asjad näivad nii kehvad? Aga seepärast, et GNC teatas 18. jaanuaril oma mulluse neljanda kvartali müüginumbrid ennetähtaegselt ning need võivad anda veel ühe õlekõrre võlaküsimuse lahendamiseks. Nimelt kasvas eelmise aasta neljandas kvartalis GNC Põhja-Ameerika samade poodide müügikäive 5,7% ning kohandatud aktsiapõhiseks kvartalikasumiks oodatakse 0,24-0,25 dollarit. Selliste näitajate peale tõusis GNC aktsia ühe päevaga üle 40%.

Kui vaadata aktsia fundamentaalnäitajaid, siis on firma odav. 2018. aastaks ootavad analüütikud GNC-lt keskmiselt 1,13 dollarit aktsiapõhist kasumit, mis teeb firma ettevaatavaks P/E suhteks vaid 3,7 korda. Võrdluseks võib öelda, et USA aktsiaturu 2018. aasta ettevaatav P/E suhtarv on 19 korda.

Kui arvestada GNC suhteliselt suurt võlakoormust, siis tasub vaadata EV/EBITDA suhtarvu, kus EV (enterprise value) arvestusse võetakse lisaks turuväärtusele ka ettevõtte võlakoormus. Selle näitaja järgi on GNC 2018. aasta EV/EBITDA suhtarv 6,2 korda. Võrdluseks: USA tarbekaupade sektori EV/EBITDA suhtarv on 12,5 korda.

Kokkuvõttes on GNC aktsionäride peamine küsimus, kas juhtkonnal õnnestub firma 1,1 miljardi dollari suurust laenu refinantseerida või peab kaasama aktsionäridelt aktsiate lisaemissioonina veel raha - mis aktsionäride osalust lahjendab.

GNC teatab neljanda kvartali lõplikud tulemused 14. veebruaril enne USA turu avanemist. Tõenäoliselt saame siis ka teada võlaküsimuse lahenduse.

Hetkel kuum