Tõnu Pekk • 14. veebruar • 2 min
Jaga lugu:

Tõnu Pekk: laps pole pensionisammas

Tuleva Fondid ASi asutaja ja juhatuse liige Tõnu Pekk.
Tuleva Fondid ASi asutaja ja juhatuse liige Tõnu Pekk.  Foto: Andres Haabu

Tuleva pensionifonde juhtiv Tõnu Pekk annab neli soovitust pensioni suurendamiseks.

Mida teha, et pensionipõlve ettevalmistus oleks hea? Mina vaatan I ja II pensionisammast kui kindlustust halvima vastu, ei enamat. Valides madalate kuludega fondi, mis investeerib maksimaalselt aktsiatesse, saad suurendada tõenäosust, et II sambasse koguneks sulle oluliselt rohkem vara. Parimal juhul hoiab see sind vaesusest eemal, aga rikkaks kindlasti ei tee.

Kui vähegi võimalik, kogu veel juurde. Siin imenippe pole. Säästmine ja säästude investeerimine väärtpaberiturgudele pikaks ajaks on surmigav, vaevaline ja üsna riskantne. Keegi ei tea, mis järgmise 50 aasta jooksul juhtuma hakkab. Aga ühtegi paremat, enamikule sobivat jätkusuutlikku viisi oma tulevikuvõimaluste loomiseks ei ole ka teada.

Mina soovitan kasutada ära maksueelis ja säästa III sambasse nii palju kui võimalik. Praegu on Eestis ainult üks minu meelest enam-vähem mõistlikke tingimusi pakkuv III samba fond, millel on suhteliselt madalad kulud ja puudub väljumistasu: LHV Indeks Pluss. Ise kogun ka sinna.

Tulevas teeme praegu tööd, et aidata riigil teha vabatahtliku pensioniga seotud seadused paremaks, et muuta kogumine lihtsamaks ja soodsamaks. Meie ettepanek on avada II sammas vabatahtlikeks makseteks, aga selleks tuleb sealt esmalt kaotada raha kättesaamisele pandud ebamõistlikud piirangud. Kui seda lähiajal ei juhtu, peame tegema Tuleva III samba fondi.

Mis veel? Saad pensioni oluliselt suurendada, kui töötad kauem. Näiteks kui oled 63aastane ja lükkad pensionilemineku kolm aastat edasi, suureneb su I samba pension automaatselt ligi kolmandiku võrra. Seega investeeri lisaks pensionisammastele oma tervisesse ja professionaalsesse arengusse: mida tugevam ja erialaselt teravam oled, seda suurem tõenäosus, et saad ja tahad kauem töötada.

Üks, mida on minu meelest küüniline pensionisambana käsitleda, on lapsed. Muidugi tuleb investeerida lastele võimaluste loomisse, aga pensionisüsteemi eesmärk on ikkagi see, et me ei jääks järgmistele põlvkondadele koormaks.

Meie lastel saab olema pensioniks kogumine veel raskem kui meil. Praegu sündiv laps elab suure tõenäosusega üle 100aastaseks, nii et pensionipõlv on pikem ja tal tuleb koguda rohkem. Kõige parem, mida saad oma laste jaoks teha, on kindlustada oma tulevik nii, et sa eakana nendest ei sõltuks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt