investor Toomas • 16. veebruar 2018 kell 15:30

Investor Toomas: mis on juhtunud Berkshire Hathaways?

Berkshire Hathaway portfelli esinumber on nüüd Apple.  Foto: Anti Veerma

Warren Buffetti juhitavas Berkshire Hathaways tõusis esinumbriks Apple. Ühtlasi kerkis saladuseloor sellelt, kellest saab vanameistri mantlipärija.

Ligikaudu kolm aastat tagasi käisin välja 15 000 eurot ja ostsin vanameister Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway B-aktsiaid. Ostes otsustasin, et lühiajalist kasvu ma otsima ei lähe ning pigem olen valmis turgude langedes positsioone suurendama. Seadsin tollal sihiks hoida aktsiat vähemalt 16 aastat ehk ajani, millal ma pensionile lähen. Eelmisel aastal müüsin aga pooled aktsiad riskide maandamiseks maha, lootuses need odavamalt tagasi osta. Berkshire jätkab aga tõusu.

Tegu ei ole ettevõttega, mille pärast ma muretseksin. Olen kindel, et portfelli juhitakse targalt ning minule meelepäraste konservatiivsete põhimõtete järgi. Hetkel on konglomeraadi väärtpaberiportfellis 45 aktsiat ning suurimad viis positsiooni neist on Apple, Wells Fargo, Kraft Heinz, Bank of America ja Coca Cola. Kolm suurimat neist moodustavad umbes 42 protsenti portfellist.

Lõppenud aasta viimases kvartalis kasvas Berkshire Hathaway USA aktsiate portfell kaheksa protsendi jagu, 178 miljardi pealt 191 miljardi dollari peale.

Muutused portfellis

Kolmapäeval teatas Berkshire Hathaway, et nad on viimases kvartalis suurendanud oma Apple’i  investeeringuid rohkem kui 23 protsendi jagu. Alates 2016. aasta algusest on osalust Apple’is järk-järgult suurendatud ning nüüd on see suurima osakaaluga ettevõtte Berkshire’i portfellis. 2017. aasta viimase sulgemishinna järgi on Apple’isse investeeritud ligikaudu 28 miljardit dollarit. Praegu on Berkshire'il rohkem kui kolm protsenti Apple aktsiatest ning osalus suureneb veelgi, kui Apple jätkab enda aktsiate tagasiostu.

Buffett on tunnistanud, et ta ei hinda IBMi enam nii kõrgelt, kui kunagise ostmise ajal kuus aastat tagasi. Kui lõppenud aasta kolmandas kvartalis oli Berkshire IBMi üks suurimaid aktsionäre, siis viimases kvartalis müüdi nendest lõpuks ümmarguselt 94 protsenti. Veel eelmisel aastal rääkis Buffett IBMist kui tugevast ettevõttest, kuid kui vaadata aktsiate liikumist, ei tulnud IBM Apple’ile ligilähedalegi.

Samuti osteti viimandas kvartalis osalus Iisraeli ravimitootjas Teva, mille aktsia peale uudise teatavakssaamist üle 10 protsendi kõrgemale lendas.

Senise aktsia kasvu osas nuriseda ei saa. S&P 500 indeksiga võrreldes jääb see kord alla ja kord jälle ületab indeksit. Praeguseks on ostuhetkest alates pakkunud Berkshire mõne protsendi võrra paremat tootlust kui S&P 500. Pensionipõlveni liikudes jõuab ehk otsustavam vahe sisse tulla.

Mantlipärijad

Buffett on Berkshire’i juhtinud enam kui 50 aastat ja tema mantlipärija on olnud pikka aega saladus. Kuigi lähiajal ta enda ametipostilt tagasi astuda ei kavatse, on ta siiski mõista andnud, et veel 10 aastat pukis olla oleks ikkagi liig. Tänaseks on kogunenud vanust juba 87 aasta jagu ning selgunud on mantlipärija kandidaadid.

Jaanuaris sain uudiste vahendusel teada, et juhatusse on edutatud Ajit Jain ja Greg Abel, kes hakkavad Buffetti igapäevaste tegevuse üle vaatama ja kellest üks võtab ka tema koha üle.

Hoian Berkshire’i aktsiat rahulikult edasi ka järgmised 14 aastat ning ootan huviga tema veebruari lõpus tulevat kirja aktsionäridele. Tegemist on aktsiaga, mis tundub alati kallivõitu ning minulgi kulus pikki aastaid kaalumist, enne kui tehingu teoks tegin. Kui mullu pooled aktsiad riskide maandamiseks ja osa kasumi lukustamiseks müüsin, seadsin endale eesmärgi need kunagi tulevikus esialgsest soetushinnast soodsamalt tagasi osta. Et see juhtuks, peaks aktsia kukkuma praeguselt hinnalt ligi 30%. Vaadates ettevõtte käekäiku ja teades Buffettit ning tema tiimi, siis tundub selle eesmärgi täitmine iga päevaga üha ebatõenäolisem.

Hetkel kuum