Investeerimisgurud liitsid oma miljonid uues riskifondis

02. märts 2018, 06:00
Vasakult Otsason, Rannu ja Kiisa.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180302/BORS/180309954/AR/0/AR-180309954.jpg
Ainult tellijale

Täna käivitub Eestis uus riskiinvesteeringute fond Superangel, mis hakkab panustama varajase faasi tehnoloogiaettevõtetesse, aidates neil kasvada.

Riskifondi asutajateks on ettevõtjad ja investorid Veljo Otsason, Rain Rannu ja Marek Kiisa ning nende juhitav Superangel plaanib 4 aasta jooksul investeerida 40 varajase faasi idufirmasse. Kokku kaasatakse investeeringuteks 20 miljonit eurot.

„Superangel on varajase faasi investeerimisfond ning me investeerime oma aega ja kapitali, et aidata luua ja kasvada uutel tehnoloogia-start-up'idel,“ rääkis fondi üks asutaja Veljo Otsason. „Investeeringutega alustame järgmisel nädalal,“ lubas ta. Otsason lisas, et keskmise iduinvesteeringu kestus on umbes 7 aastat.

Tema kinnitusel alustatakse investeerimist küll varajases faasis, kuid seejärel soovitakse jätkata ettevõtte toetamist ka jätkuinvesteeringutes. Investeering ühe firma kohta jääb 50 000 euro ja 1,5 miljoni euro vahele. „Fondi esimene investeering jääb suurusjärku 50 000- 200 000 eurot,“ kergitas ta eelseisvatelt tehingutelt saladusloori.

Fondil on füüsiline kohalolek Eestis ja ka Ränioru südames Palo Altos ning investeeringuid tehakse kogu maailma varajase faasi ettevõtetesse, eelistades Eesti-seosega firmasid, mille asutajatel on suur ambitsioon globaalselt läbi lüüa. „Muu hulgas pakutakse kasvuks vajalikku kapitali e-residentide loodud tehnoloogiaettevõtetele,“ lisas Otsason.

Tugev kogemuspagas

Uus riskifond paistab investorite hulgas populaarne ning nii on asutajad koos enda kapitaliga juba suutnud kaasata 12 miljonit eurot. „Investorite ringi lõplik sulgemine toimub aasta jooksul või fondi maksimaalse mahu, 20 miljoni euro täitumisel,“ rääkis Otsason.

Superangeli investorite ringi kuuluvad teiste seas Taxify asutajad Markus ja Martin Villig ning Oliver Leisalu. Samuti endine Skype'i tegevjuht ja Teleporti asutaja Sten Tamkivi, Mobi partner Veiko Raime, Planet Osi asutaja Rainer Sternfeld ning TextMagicu asutaja Priit Vaikmaa. Kõik nad aitavad Otsasoni kinnitusel portfellifirmasid rahvusvahelise ettevõtte ehitamise ja skaleerimise kogemusega.

Seejuures näeb enamus investoreid Superangeli tugevustena selle kogenud juhtkonda. „Otsustasin investeerida, sest fondiga seotud meeskond on olnud äris ja oma investeeringutega edukas,“ lausus Vaikmaa. „Uue fondi puhul näen tugevusena seda, et asutajad ja investorid on ise tehnoloogiavaldkonna ettevõtjad,“ sekundeeris talle Raime.

Lisaks vajatakse Raime hinnangul idufirmade maailmas sageli rahast enam nõu ja võrgustikku. „Oleme Raini ja Veljoga koos pikalt ettevõtluses olnud ning idufirmadele on see fond läbi meie kogemuse ka omamoodi kiirendiks,“ leidis ta. Ka "Rikkaks saamise õpikute" autor Jaak Roosaarel, kes ise küll investorite ringi ei kuulu, jagus fondi eestvedajatele vaid kiidusõnu. „Asutajad on mu tuttavad ja usaldan neid ning nende kompetentsi,“ ütles Roosaare.

Investorite jutt sobib kokku asutajate taustaga. Nii on Rain Rannu ja Veljo Otason mobiilimaksefirma Fortumo kaasasutajad ning lisaks sellele omavad investorikogemust 15 iduettevõttes, mille hulka kuuluvad ka Pipedrive ja Taxify. Marek Kiisa valiti aga 2014. aastal Eesti äriinglite assotsiatsiooni EstBANi poolt aasta äriingliks ning ta oli ka GrabCadi esimene erainvestor.

Riski võtab ka LHV

Lisaks nimetatud investoritele leiab Superangeli investorite hulgast ka riikliku riskikapitali fondifondi SmartCapi ning LHV Pensionifondid. „Eesti riskikapitalituru areng on jõudnud sellisele küpsusastmele, kus ta on muutunud huvipakkuvaks ka pensionifondidele – on loodud sobivaid tooteid institutsionaalsetele investoritele, tekkinud on tugeva taustaga meeskonnad ning sektoril on ette näidata ka tõsiseid edulugusid,“ põhjendas LHV pensionifondide juht Kristo Oidermaa investeerimisotsust.

Ka tema tõi Superangeli tugevusena välja Rein Rannu, Veljo Otsassoni ja Marek Kiisa tugeva tausta. „Just fondi juhtiv meeskond on positiivse lõpptulemuse saavutamiseks kõige olulisem faktor ning Superangeli tiim kuulub kõrgklassi kohalikul ettevõtlus-ja riskiinvesteeringute maastikul,“ sõnas Oidermaa.

Uude fondi 4 miljoni euro investeerimisel sai Oidermaa kinnitusel määravaks see, et fondijuhid panustavad tootesse ka enda raha, näidates sellega usku ning valmisolekut investoritega sama riski võtta.

Seejuures on Oidermaa teadlik investeeringuga kaasnevatest riskidest. „Riskikapitalifondide puhul on tavapärane, et osad investeeringud muutuvad väärtusetuks,“ rõhutas ta. „Kuid need investeeringud, mis edukaks osutuvad, toovad kogu raha tagasi ja annavad lisalootustki,“ oli ta optimistlik.

Seejuures kinnitas Oidermaa, et LHV pensionifondid ei ole oma konservatiivset strateegiat muutnud ning finantsturgudel võetakse jätkuvalt vähest riski. „Samas oleme ka varem portfelli võtnud üksikuid suurema riski, aga samas suurema tootluspotentsiaaliga positsioone, mis fondile lisatootlust annaks,“ lõpetas ta.

Roosaare arvates tuleneb iduinvesteeringute populaarsus sellest, et turgudel on vaba raha rohkem kui häid ideid. „Ma loodan, et seda raha on saadaval ka siis, kui üldises majanduses raskemad ajad tulevad ning kraane hakatakse koomale keerama,“ sõnas ta. Ta lisas, et tema arvates päris passiivseks investeerimiseks loodav fond tema meelest ei sobi. „Mina eelistaks olla üks fondi asutaja ja algfaasis siseneda, idufirmade puhul on oluline ka enda käed-külge-panus.“

Kitsaskohtades nähakse tugevusi

Ka fondi juhtide seas ollakse teadlikud investeeringuga kaasnevatest riskidest, kuid samas loodetakse, et tugevused kaaluvad nõrkused üles. Äripäeva küsimuse peale võimalike riskide kohta vastas Otsason: „Varajase faasi iduinvesteeringud on kindlasti riskantsed, kuid edu korral ka väga tulusad,“ nentis ta. „Meie kasuks räägib see, et oleme ise olnud pikka aega nii ettevõtjad kui ka investorid ja teame, mida vältida ning kuidas eduvõimalustele kaasa aidata.“

Ka Raime on tuleviku suhtes optimistlik. „Start-up-investeeringud on loomulikult kõrgema riskiga, kuid ettevõtjate juhitavas fondis ma näen, et elluviimise ja turu sobivuse riskid on rohkem maandatud,“ sõnas ta. „Loodan ka ise oma kogemusega abiks olla,“ sõnas Raime.

Vaikmaa meenutas aga riskidest rääkides Eestis viimasel ajal esile kerkinud edukaid idufirmasid nagu Taxify, ning avaldas lootust, et fondi juhid suudavad leida sarnaseid investeerimisobjekte. Selle taustal loodab ta oma Superangelisse paigutatud raha vähemalt kahekordseks kasvatada.

Otasoni arvates võib Superangeli tugevuseks nimetada ka „ettevõtjalt ettevõtjale“ lähenemist ning äriarendust, müüki, turundust, tootearendust, värbamist ja rahatõstmist kiirendavaid tegevusi. „See kõik aitab portfellifirmal jõuda rutem järgmisele tasemele, milleks on tavaliselt järgmise inveteerimisraundi kaasamine, kasumisse jõudmine või exit,“ rääkis ta.

Lisaks käivitub fondi juures inkubatsiooniprogramm, mille raames asutatakse ettevõtjatega koos nullist uusi idufirmasid, kasutades ära fondi partnerite ja investorite teadmisi ning kogemusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. March 2018, 17:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing