Kuidas deklareerida aktsiakapitali vähendamisest saadud tulu?

Uus kord võimaldab maksu- ja tolliametil koormust vähendada.  Foto: Andras Kralla
Liina Laks • 27. aprill 2018
Jaga lugu:

Kuigi Eestis on ettevõtetel pigem kombeks, et investoritele dividende maksta, võib ühe variandina kõne alla tulla ka aktsiakapitali vähendamine. Kuidas sel juhul maksuvaba tulu arvestada?

Näiteks on Nordecon valinud aktsiakapitali vähendamise meetodi. Tänavu kevadel makstakse investoritele kokku 12 senti: 6 sendi jagu dividende ja 6 senti aktsiakapitali vähendamise eest.

Kui esimesed kuus senti on füüsilisest isikust väikeinvestori jaoks veel ametlikult maksuvabad – kuigi see liidetakse tulu sekka, ning neil, kes teenivad 1200-2100 eurot kuus, võib see maksuvaba tulu arvestuse sassi lüüa –, siis teise kuue sendiga tuleb deklaratsioonis rohkem vaeva näha.

Kõigepealt tuleb aru saada, kas ettevõte on selle raha pealt tulumaksu juba tasunud. Mõni teeb seda, mõni mitte. Tihti on vastav märge juba ülekande juures olemas, aga vajadusel saab ettevõttelt kinnituse välja nõuda. Nordeconi näitel maksustatakse seda osa, millelt ettevõte ise makse maksnud pole.

Investoril on siin võimalus kasutada üheainsa korra maksuõlekõrt: saab deklareerida aktsia soetumusmaksumuse, mis tulust maha arvatakse. Probleeme tekitab see juhul, kui on soov aruandlusperioodil aktsiaid maha müüa – siis saab samuti soetumusmaksumuse deklareerimise arvelt maksukoormust vähendada.

Miskipärast ei luba maksuamet soetumusmaksumust siin kahel korral, aktsiate müügi ja aktsiakapitali-vähendamise makse puhul kasutada. "Jah, ühe aktsia soetamismaksumust ei saa topelt arvesse võtta, kuid arvestama peab, et aktsiate müügil on soetamismaksumus, mis vähendab kasu, kuid Nordeconi aktsiakapitali vähendamisel jääb meie teada aktsia alles, kuid väheneb selle arvestuslik väärtus," ütles maksu- ja tolliameti kommunikatsioonijuht Rainer Laurits. Kui üks kord on n-ö jokkerit kasutatud, siis teist korda seda enam arvesse ei võeta. Nüüd tuleb investoril välja arvutada, kuidas talle maksutehniliselt soodsam talitada on: kas deklareerida soetumusmaksumus aktsiate müügi või rahasaamise juures.

Kui juhtub, et aktsiad on soetatud mitmes jupis ehk eri hinnaga, laseb maksuamet seda deklareerida kahel viisil: kas nii-öelda sisseostu järjekorras FIFO-meetod või tuleb kõikide aktsiate soetumusmaksumus kokku liita ja nende arvuga jagada – ehk siis kaalutud keskmise meetodil.

Juhul, kui tegu on päranduseks või kingituseks saadud osakutega, siis soetumusmaksumust deklareerida ei saa.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum