Pille Ivask • 4. september 2018
Jaga lugu:
Börsiuudised
Ainult tellijale
Venemaa on olnud OPECi naftalepetes sage osaleja.
Venemaa on olnud OPECi naftalepetes sage osaleja.   Foto: Reuters/Scanpix

Suur naftaturu ülevaade: kuidas mõjutab maailmaturg hinda Eestis

Nafta on maailma üks politiseeritumaid kaupu ning selle hinda mõjutavad suuresti just tagatoamängud, mis ei jäta puudutamata ka Eestit.

„Kütuse hind ei kujune nii, nagu Nõmme turul maasikaid müües,“ ütleb kütuseturu entusiast ning Alexela juhatuse liige Alan Vaht ja märgib, et naftaturust aru saamiseks tuleb mõista, kes turul niite tõmbavad, ning eristada, mis sündmus mõjutab hinda ja mis mitte.

Naftariikide majandused võisid olla rahul, kui 2014. aastal ilutses barreli hinnasildil 120 dollarit. Vahepeal aga kukkus hind suisa 30 dollarile ja on nüüd roninud 70 dollarile ehk on nelja aasta tagusest ajast veidi vähem kui poole jagu allpool. Selle suure muutuse taga on omajagu põhjuseid.

Klassikalisemad, mida välja tuuakse, on nõrk nõudlus, suur pakkumine, riikide kopsakad naftavarud, tugev dollar ning USA kildanafta tootmise buum. Hoolimata madalast hinnast ei reageerinud tootjad kohe toodangu kärpimisega. Selleks pidi ootama kaks aastat. Siis sõlmis OPEC ühes mõne organisatsioonivälise riigiga naftaleppe, kus seisis, et tootmist hakatakse kärpima. See tõi kaasa nafta hinna võrdlemisi kiire tõusu.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt