Kaupleja 100 miljoni kaotus tekitas kahtlusi börsi stabiilsuses

Äripäev 14. september 2018, 15:45
Süsinikukvootidega kaupleja kaotas üle 100 miljardi euro.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180914/BORS/180919757/AR/0/AR-180919757.jpg
Ainult tellijale

Üks Norra rikkamaid mehi ning senini edukas energiakaupleja kaotas tehinguga üle 100 miljoni euro ning tühjendas sellega börsi stabiilsust tagama pidanud arvelduskoja varadest 68 protsenti.

Kaupleja Einar Aas on seni olnud üks Norra kõrgeima sissetulekuga inimesi tänu Euroopa energiaturul tehtud panustele, kirjutab Financial Times. Tema esmaspäevane positsioon lendas aga suurte hinnamuutuste tõttu Saksa ja Põhjala energiaturgudel õhku.

Neljapäeval pandi kaupleja kogu portfell Nasdaqi poolt müüki, mis tekitas väga suure isikliku kaotuse. „Minu positsioon oli turu likviidsust arvestades liiga suur...“ kommenteeris kaupleja. Teo eest keelati 47aastasel mehel Nasdaqi börsil edasine kauplemine ning väljaandele Montel antud intervjuu järgi seisab ta silmitsi isikliku pankrotiga.

Suure kaotuse võttis vastu ka Nasdaqi arvelduskoda. Aasi positsioon oli lennanud läbi mitmete kaitsemehhanismide ning tühjendanud ligi 68 protsenti 166 miljonist eurost, mis peaksid börsi stabiilsuse tagama. Lähiajal oodatakse arvelduskoja liikmetelt, kelle hulka kuuluvad Morgan Stanley, UBS ja Equinor (endine Statoil), uute sissemaksete tegemist.

Arvelduskoda on institutsioon, mis seisab kahe kaupleva osapoole vahel ning tegeleb tehingute vahendamisega. Kui tavapärastest tehingutest arvelduskojale riski ei lisandu, sest tehingus on olemas võrdne vastaspool, siis Einar Aasi futuuritehingud võimaldasid võtta tohutuid positsioone ilma vastaspooleta ning esmase väiksema sissemaksega. Kuna futuuride lõplik kasum või kahjum selgub alles pärast positsiooni sisenemist, kerkis kaotus oluliselt suuremaks kui esmane sissemakse ja tehingu tagatiseks olev 36 miljonit eurot.

Üheainsa erakaupleja tekitatud kahju on kergitanud küsimuse, kuidas säärane kaotus üldse võimalik oli ning miks kaitsemehhanismid ei töötanud. Asja on uurima hakanud ka Euroopa keskpank.

Kaotuse põhjustas osalt süsinikukvootide suur hinnatõus Euroopas. Tegemist on sel aastal enim kallinenud toormega, millelt on seni suurt kasu lõiganud nii investeerimispangad ja riskifondid.

Einar Aasi sissetulek 2016. aastal oli 86 miljonit eurot ning vara väärtus 209 miljonit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2018, 15:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing