Lauri Teder • 19. september 2018 kell 20:45

Börs: tariifid ei heidutanud

New Yorgi börs (NYSE)  Foto: Scanpix / AFP

Kolmapäeval reageerisid USA börsid Washingtoni ja Pekingi kehtestatud tariifide asemel riigi tugevatele majandusnäitajatele, kuigi tehnoloogiasektor pidi sedapuhku leppima langusega.

Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis 0,61%, 26 406 punktini. Nasdaq Composite vajus 0,08% madalamale ja peatus 7950 punkti tasemel. S&P 500 tõusis 0,13%, jõudes 2907 punkti tasemele.

S&P edukaim valdkond oli finantssektor, mille aktsiatele andis jõudu 10-aastase tähtajaga riigivõlakirja tootluse kasv 3,081 protsendini. Viimase tõus oli tingitud Ühendriikide majandusnäitajate tugevast seisust ja hoogu koguva palgaralliga kaasnevast inflatsioonist (mis võib omakorda ajendaa keskpanka intressimäärasid tõstma). USA majanduse heast tervisest andis kolmapäeval märku kinnisvaraturu statistika: augustis algatati riigis 9,2% rohkem uute elamute ehitusi kui juulis ja 9,4% enam kui aasta varem.

Riigivõlakirja nelja kuu kõrgeim tootlus muutis kallimaks Goldman Sachsi (+2,92%), JPMorgani (+2,9%), Citigroupi (+3,31%), Bank of America (+2,62%) ja Wells Fargo (+1,32%) aktsiad, ent kahjustas nn kaitsvaid sektoreid, mis pakuvad investoritele dividende ja stabiilsemaid tulemusi. Kommunaalteenuste valdkonna näitaja (.SPLRCU) vajus kolmapäeval 2,1% madalamale.

Tehnoloogiafirmad üldise optimismiga seekord kaasa ei läinud: Microsoft (-1,33%) pakkus aktsionäridele 46-sendist dividendi - 9,5% rohkem kui mullu -, kuid ei suutnud sellega vastata Wall Streeti ootustele. Amazoni (-0,75%) väärtpaberit kahjustas aga teade, et ettevõte on sattunud Euroopa Komisjoni konkurentsivoliniku uurimise alla, sest seda kahtlustatakse tarnijatelt saadud andmete kuritarvitamises.

Spekuleerijate vaieldamatu lemmikaktsia oli Kanada kanepifirma Tilray (+38,12%), mis pälvis USA uimastite järelevalveametilt kolmapäeval loa toote üle piiri toomiseks, et oleks võimalik uurida taime tõhusust essentsiaalse treemori ravimisel. Uudis tõi kaasa sedavõrd äkilise kauplemistuhina, et kauplemine tuli suure volatiilsuse tõttu lausa paaril korral peatada. Juulis 17 dollarilt alustanud Tilray aktsia on nüüdseks kerkinud juba 214 dollari tasemele.

Hetkel kuum