Mait Kraun • 31. oktoober 2018 kell 18:01
Föderaalreservi endine juht Janet Yellen usub, et USA keskpank ei peaks üleliia inflatsiooni pärast muretsema.  Foto: EPA

Yellen: intresside liiga kiire tõstmine võib tekitada majanduslanguse

Endise Föderaalreservi juhi Janet Yelleni arvates peaks intressimäärade tõstmisega jätkama, vaatamata sellele, et turud on muutunud väga volatiilseks. Samas tekitaks liiga kiire tõusutempo tema hinnangul majanduslanguse.

„Ma arvan, et Föderaalreservil on mõistlik intresse veidi veel tõsta,“ ütles Yellen Washingtonis toimunud Charles Schwab Impact konverentsil, vahendab MarketWatch.

Föderaalreserv on majandust stimuleerinud juba 2009. aastast alates ning nüüd tahetakse jalg gaasipedaalilt ära võrra, mille eesmärk oleks inflatsioon kontrolli all hoida ja jätkusuutlik majanduskasv tagada.

„See on päris keeruline ülesanne,“ rääkis Yellen, kelle sõnul võib see lõppeda majanduslangusega. Yelleni hinnangul oleks 3protsendiline baasintressimäär neturaalne, mis ei annaks kasvule hoogu juurde, aga samal ajal ei pidurdaks seda. Septembris tõstis Fed baasintressimäära 2-2,25 protsendi vahemikku.

Yellen prognoosib, et majandus hakkab järgmisel aastal aeglustuma, aga mõju pole väga suur ning töötuse määr peaks ka edaspidi vähenema. Inflatsiooni pärast ta muret ei tunne.

„Ma ei usu, et inflatsioon märkimisväärselt kasvaks. See tundub küllaltki healoomuline protsess olevat,“ nentis ta.

Kui keskpank aga liiga kiiresti intresse tõstab, võib see põhjustada majanduslanguse. Yelleni sõnul tekib see mure alles 2020. aastal. „See ei pea olema mingi sügav majanduslangus,“ ütles ta.

Hetkel kuum