Anu Lill • 24 jaanuar 2019

Tehisintellekt asendab enim töökohti Trumpi toetavates osariikides

Majanduspinged, mis soodustasid Donald Trumpi saamist presidendiks, võivad jätkuda hoolimata jõupingutustest muuta ülemaailmne kaubanduspoliitika USA tootjatele kasulikumaks, kuna automatiseerimise tõttu kaob enim töökohti just Donald Trumpi toetavates osariikides, kirjutab Reuters.

Robot-teenindaja pakub juua.  Foto: APF /Scanpix

Brookings Institute'i teadlased toovad uuringus välja, et piirkondades, kus on rohkem töötlevat tööstust ja madalama palgaga töötajaid, võib töötajate asendamine robotitega muuta ala asustust hajusamaks. Selliseid töökohti on Ameerika Ühendriikides kõige rohkem Indiana, Kentucky, Lõuna-Dakota, Nevada, Alabama, Arkansase, Wisconsini, Iowa ja Ohio osariigis. Kõige valusamate tagajärgedega on automatiseerimine kolmes viimases osariigis, kus edasise automatiseerimise tõttu on ohus ligi 27 protsenti töökohtadest. Need osariigid toetasid viimastel valimistel vabariiklasest Trumpi saamist presidendiks. Demokraate toetavates rannikupiirkonna osariikides, nagu New York ja Maryland, on töökohtadest ohus umbes viiendik.

Kuigi mõnes tööstusharus on tootmine juba praegu automaatseks muudetud, on toodangu suurendamiseks vaja inimtööjõudu veelgi vähendada. Töökohtade edasise automatiseerimise potentsiaal on peaaegu 80 protsenti ja tehnoloogia levik tähendab, et isejuhtivad autod võtavad töö autojuhtidelt ja taksojuhtidelt, restoranidest kaovad kelnerid, kontoritest assistendid. Tulemuseks on see, et tootmine efektiivistub, paljude kaupade ja teenuste hinnad alanevad ja vanamoodsate töökohtade asemele tekivad täiesti uut laadi ametid.

Uuringus leiavad teadlased, et muudatused tööde automatiseerimisel mõjutavad ka tuleviku-kogukondi, eraldades töö eripärade tõttu oskustöölised kõrgelt kvalifitseeritud töötajatest, keda automatiseerimine ei mõjuta.

Hetkel kuum