Rait Kondor • 4 märts 2019

USA börs langes nõrga ehitusstatistika mõjul

Maaklerid New Yorgi börsil.  Foto: Drew Angerer/Getty Images/AFP

USA aktsiaturg, mis alustas päeva plusspoolel, langes päeva lõpuks 0,4% suurusesse miinusesse. Üheks languse põhjuseks võib pidada esmaspäeval avaldatud statistika, mis näitas ehituskulude langust detsembris.

Detsembris langesid USAs kulutused ehitusele novembriga võrreldes 0,6%, samal ajal kui novembri ehituskulude näitajat korrigeeriti ülespoole 0,8% suuruse tõusu peale. Aasta lõikes ehituskulud detsembris tõusid 1,6% võrra. 2018. aasta kokkuvõttes ehitusmahud rahas arvestatuna tõusid 4,1% võrra, mis on madalaim kasv alates 2011. aastast.

S&P 500 aktsiaindeks langes esmaspäeval 0,39% 2792,81 punktini, Nasdaqi aktsiaindeks langes 0,23% 7577,57 punktini.

Päeva alguses olid aktsiaturud plussis, kui ajakirjanduses ilmusid uudised, et USA president Trump ja Hiina president Xi võivad ametliku kaubandusleppe allkirjastada 27. märtsil toimuva omavahelise tippkohtumise paiku.

Oluline uudis tuli ravimitööstusest, kus teatati järjekordsest geeniravimifirma ülevõtupakkumisest. Nimelt ütles Bioen, et soovib osta 800 miljoni dollari eesti geeniravimeid tootva Nightstar Therapeuticsi. Biogeni ostupakkumine on 25,5 dollarit aktsia kohta, mis annab 68% suuruse preemia, võrreldes Nightstari eelmise reede sulgemishinnaga. Biogeni finantsnõustaja tehingus oli Goldman Sachs.

Eelmisel nädalal oli Sarepta Therapeutics teatanud, et suurendab oma geeniravimite portfelli, ostes ära oma partneri Myonexus Therapeutics ning Šveitsi vähiravimihiid Roche teatas, et ostab USA geeniravimifirma Spark Therapeuticsi 4,3 miljardi dollari eest.

Esmaspäevasel järelturul tuli tulemustega välja Salesforce.com, mis teatas väga headest lõppenud kvartali tulemustest, kuid praegu kestva kvartali kasumiprognoos 60 kuni 61 senti aktsia kohta, jäi allapoole analüütikute oodatud 63 sendi suurusest kasumiprognoosist. See viis aktsia järelturul 3% suurusesse langusesse. Esmaspäevasel kauplemispäeval oli Salesforce’i aktsia langenud 3,7%.

Hetkel kuum