investor Toomas • 28. aprill 2015 kell 6:18

Investor Toomas: kui palju saan dividende?

Investor Toomas.  Foto: Anti Veermaa

Käes on kevad ja dividendide lugemise aeg ning nüüd tuleb teha kokkuvõte sellest, palju ma oma investeeringute pealt omanikutulu saan.

Võtsin Exceli tabeli lahti ja panin sinna kirja kõik ettevõtted, mis mu portfellis on. Siis uurisin iga ettevõtte majandusaruandeid ja avastasin, et kõik peale ühe maksavad dividende. Lõin dividendide kogusumma eurodesse ümber ja sain 3815 eurot. Pole küll märkimisväärne osa võrreldes portfelli suurusega, kuid aktsiate hoidmise eest üsna tore summa.

Suurim dividend Norrast. Kõige rohkem dividende saan Norra lõhekasvatajalt Leroy Seafood, kes maksab dividendi 12 Norra krooni aktsia kohta. Kuna mul on 750 aktsiat, tähendab see 9000 Norra krooni ehk 1066 eurot. Suuruselt teine dividendimaksja on Leedu riiete jaemüüja Apranga, kelle aktsiate eest saan 780 eurot ja kolmas Microsoft, kellelt saan sel aastal 710 eurot.

Microsofti dividendide puhul on kokku löödud kõik 4 kvartalit, kuna ettevõttel on kvartalidividend. Sama on ka Apple'il, kellelt saan nelja kvartali peale kokku 366 eurot dividende.

Väikseim dividend Suurbritanniast. Praeguste arvutuste järgi saan kõige vähem dividende luksustoodete müüjalt Burberry ja seda 48 eurot. Aga Burberry maksab dividende kahes osas ning teine osa on esimesest dividendist olnud kordades kõrgem. Vähemalt niimoodi on olnud eelnevad aastad ja tõenäoliselt peab see ka sel aastal paika. Ajalugu on ka näidanud, et Burberry dividend on iga aastaga suuremaks läinud.

Kindlasti on tekkinud mu lugejatel juba küsimus, et mis ma siis teen selle 3815 euroga? Kõik dividendid, mis mulle laekuvad, ma reinvesteerin. Seega, nö elamiseks või söömiseks ma dividende ei kasuta.

Kas dividendi summa on suur või väike? Arvestades kogu portfelli suurust  243 000 eurot, siis on dividendisumma üpriski väike. Aga kuna portfellis on 100 000 eurot sularaha, siis saan dividende ju 143 000 euro suuruse investeeringu pealt. See on peaaegu kolm protsenti kogu portfelli väärtusest.

Samas eks siin tekib ka küsimus, et kas osta portfelli häid dividendiaktsiaid, mis ei pruugi olla tõusuaktsiad või hoopis vastupidi? Näiteks Apple'il on vaba raha hulk paarsada miljardit dollarit ja sealt võiks ju oodata häid dividende. Samas on Apple üks väiksemaid dividendimaksjaid mu portfellis. Varalahkunud Steve Jobs põhjendas Apple'i kas väga väikest või olematut dividendi sellega, et tehnoloogiafirma aktsia on aastate jooksul tugev tõusja olnud ja see kompenseerib dividendi.

Saadavad dividendid pole küll üüratu summa võrreldes portfelli suurusega. Kui jagada dividendi suurus 12 kuuga, saame, et igas kuus teeb see 318 eurot. Väikeinvestoril aitaks see katta näiteks elamiskulusid.

 

Hetkel kuum