Investor Toomas: pagana Lerøy!

Norra kalasektori aktsiad on täna Oslo börsil suurimad kukkujad.  Foto: Bakkafrost
investor Toomas • 9. november 2017 • 3 min
Jaga lugu:

Ei ole sugugi meeldiv leida oma portfelli suurima osakaaluga aktsia kogu börsi suurima kukkuja koha pealt.

Just nii aga täna juhtus, sest tulemused avaldas Norra kalakasvataja Lerøy Seafood. Kui arvestada aktsia ajuti enam kui 8% suurust kukkumist, ei olnud need tulemused aktsionäridele sugugi meeltmööda. Olin tulemusi pingsalt oodanud ja tõttöelda on ajutiseks pessimismiks põhjust küll.

Lerøy kolmanda kvartali käive kerkis küll mullu sama ajaga võrreldes 2% jagu, 4,37 miljardile Norra kroonile ehk 0,46 miljardile eurole, ent jäi tuntavalt alla Bloombergi küsitletud analüütikute madalaimatele prognoosidele. Analüütikute konsensus prognoosis 5,12 miljardi Norra krooni suurust käivet.

Ehkki ettevõtte ärikasum enne bioloogiliste varadega korrigeerimist kasvas igati võimsa 79% võrra, 861 miljonile kroonile, rõõmustas see aktsia reaktsiooni arvestades küll vaid ettevõtte tegevjuhti Henning Beltestadi ennast.

„Oleme saavutanud kõigi aegade suurima kolmanda kvartali käibe ja ärikasumi,“ kinnitas ta ametlikus teadaandes. „Oleme rahul heade tulemustega, kuid jätkuvalt on palju arenguruumi ja sinna seame ka oma fookuse.“

Mis juhtus?

Hoolimata viisakast ärikasumist oli kvartali puhaskasum 302,7 miljonit krooni Bloombergi küsitletud analüütikute prognoositud 651,1 miljoni vastu. Reutersi küsitletud analüütikud sattusid olema veidi pessimistlikumad või realistlikumad, kuid mõnevõrra jäid tulemused alla nendegi ootustele.

Lerøy hädasid võib nimetada eeskätt bioloogilisteks. Bioloogiliste varade õiglast väärtust tuli läinud kvartalis kärpida enam kui 514 miljoni krooni (54,3 miljoni euro) võrra, mis tähendab, et aasta lõikes on kokku kalavarusid maha kantud juba üle 764 miljoni krooni jagu. Võrdluseks, mullu kirjutati sama aja peale korstnasse 45,7 miljoni krooni eest bioloogilisi varasid.

Lerøy juhkonna sõnul oli ettevõtte jaoks kulude mõttes keeruline kvartal Lääne Norras Sjøtrolli üksusega, kus tuli olude sunnil kalasaak plaanitust varem realiseerida ning see omakorda kajastus märkimisväärselt väiksemas kasuminumbris. Juhkonna hinnangul on nüüd olukord taas tavapärane.

Juhtkonna hinnangul on tulevikuväljavaated endiselt positiivsed ning pikaajalise aktsionärina mind analüütikute prognoosidele alla jäämine ega ka aktsia valuline reaktsioon verest välja ei löö. Seda enam, et kõigele vaatamata läheb 2017. aasta ettevõtte jaoks suure tõenäosusega lukku kõigi aegade võimsaima kasumiga. Pole just päris see trend, mille peale aktsiad pikemalt mõtlemata rahaks teha.

Aktsiad Oslo börsil põlu all

Täna on Lerøy aktsia käsikäes samas sektoris tegutsevate ettevõtetega Osla börsil igal juhul ülekaalukalt suurim kukkuja. Ka aasta algusest on aktsia turu keskmisele tugevalt alla jäänud. Viimaste aastate hinnatõus on olnud kiire ja praeguselt hinnalt paariprotsendine dividenditootlus üksi enam kedagi ei peibuta. Eriti kui arvestada sektori suurt volatiilsust.

Suhtarvude järgi ma aktsiat ülehinnatuks ei pea. Lerøy bilanss on tugev, globaalne nõudlus mereandide järele on endiselt selges tõusutrendis, samal ajal kui pakkumine on piiratud, head võimalused on arenevatel turgudel ning sektoris võib oodata konsolideerimist. Riske on muidugi teist sama palju ja neist enamikku on väga raske ette näha. Ka on analüütikud viimasel ajal langetanud lõhehinna prognoose.

Mina müüsin neljandiku aktsiatest maha mais, kuna olin ammu tahtnud ettevõtte suurt osakaalu oma portfellis vähendada. Ehkki pikas perspektiivis olen endiselt optimistlik, on mul plaan Lerøy aktsiate osakaalu veel pisut vähendada, seda enam, et praegu moodustab kalatootja minu portfellist endiselt enam kui 10%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt