Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Aitäh, tehnoloogiasektor!

03. september 2018, 06:00
Microsofti töötajad poe avamisel rõõmustamas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180903/INVESTOR/180909995/AR/0/AR-180909995.jpg
Ainult tellijale

Viimase kuu jooksul kasvas minu portfell ligi protsendi võrra suuremaks, seda eelkõige tänu Ameerika Ühendriikide tehnoloogiasektorile.

Kuu numbreid kokku lüües vaatab mulle 31. augusti seisuga kontolt vastu 316 597,52 eurot, mis on 1,24 protsendi võrra kõrgem kui 31. juulil. Eurodes teeb see tõusuks 3877 eurot.

Aasta algusest on portfell kerkinud tubli 11,40 protsendi võrra. Sellega edestan aasta algusest S&P 500 8,51protsendist tõusu, seda aga vaid dollarites vaadatuna. Eurodes vaadatuna pean S&P 500 11,54protsendisele tõusule napilt alla vanduma.

Soodsad tuuled Microsoft pilveteenuses

Viimasel kuul lahvatanud Türgi skandaali mõjul on investorid arenevatelt turgudelt pagenud ning raha on voolanud Ameerika Ühendriikidesse. Dollar on saanud tugevamaks ning uue tõuke said tehnoloogiaettevõtted, mis viimaste kvartalitulemustega positiivselt üllatasid.

Üks selline oli Microsoft. 19. juulil avaldatud tulemused üllatasid pilveteenuste suure kasvuga ning ka juhtkonna ettevaatav prognoos oli optimismi täis. Müük peaks ka edaspidi tublisti tõusma ja kasumit kasvatama ning sööma põhilise konkurendi Amazoni turuosa.

Kõige suurema töö ongi viimasel kuul portfelli väärtuse tõstmisel ära teinud Microsoft. Aktsia on tõusnud küll natuke üle 6 protsendi, kuid see teeb eurodes 2010,79 eurot. Sellega moodustab Microsoft minu portfellist 31 446 eurot ning on 17,15 protsendiga kalatootja Ler¸y Seafoodi järel suuruselt teine positsioon.

Kokku on Microsoft toonud mulle üle 31 000 euro paberil kasumit, mis teeb üle 390 protsendi. Aina kiirenev tõus paneb ka kergelt muretsema, kõrgemalt kukkumine on teadupärast valusam.

Apple'i triljon

Lugematu arv kordi olen kirunud ning leidnud, et Apple’ilt enam midagi oodata ei ole. Paratamatult saabub kord päev, mil tagasivaates end ettenägelikkuse eest kiita saan. Kuid täna see päev pole. Viimase kuu jooksul lisas tehnoloogiafirma mu portfelli 1897,27 eurot. Seda küll veel ainult paberil.

Täpselt kuu aega tagasi, 31. juulil, teatas Apple enda kvartalitulemused. Nii nagu Microsofti puhul teeb rõõmu, et üle 40 aasta vana ettevõtte on moodsas internetimaailmas uue ja konkurentsivõimelise kasvumootori leidnud, saan samamoodi ka Apple’i üle uhkust tunda.

Kvartalitulemustest on näha, et lisaks telefonimüügile on hoogustumas „muude toodete“ kategooria. Sinna kuuluvad Airpodid, Apple’i nutikell, Apple TV ja Home Pod. Kas on neist koorumas seeria, mis kogeb iPodiga sarnast edu, ei ole veel näha.

Raudu on tules teisigi. Hiljuti teatas ettevõte, et ostis virtuaalreaalsuse läätsi tootva ettevõtte. Küsimuse peale, miks ja mis on läätsedega plaanis teha, vastati: „Apple ostab aeg-ajalt väiksemaid ettevõtteid ja tavaliselt me enda plaane ega kavatsusi ei aruta.“

Paari nädala pärast, 12. septembril, eemaldatakse saladuskate vähemalt mõne toote pealt. Ja selleaastane üritus pidavat olema isegi Apple’i enda standardeid silmas pidades suurejooneline.

Absoluutnumbrites väiksemal, kuid üldse mitte vähemolulisel määral on portfelli kasvu sel kuul toetanud ka Berkshire Hathaway, Facebook ja Altria. Need on portfelli juurde toonud vastavalt 562, 465 ning 132 eurot.

Kalatootja kerkib

Kuigi Ler¸y Seafood on viimase kuuga kerkinud üle 4 protsendi, siis tegelik kasum oli mõnevõrra väiksem. Viimase kuu ajaga on Norra kroon euro suhtes langenud ligi 1,80 protsenti, seega päris 4 protsenti ületavast reaaltootlusest rääkida ei saa.

Eelmisel nädalal teatas kalatootja enda viimase kvartali tulemused ning sealt vaatas vastu kasumi kerge langus. Samuti andis juhtkond teada, et keeruline aeg jätkub kolmandas kvartalis. Kuid tõusev kala hind maailmaturul aitas käivet mullusega võrreldes 19 protsendi võrra kasvatada ning poolaasta peale näidati seni parimat tulemust – ületati 10 miljardi Norra krooni piir.

Arenevate turgude hädad

Kui ühelt poolt aitasid Türgi probleemid dollari positsioonile kaasa, siis minu Brasiilia investeering langes pea 14 protsenti.

Selle mõju minu üldisele portfellile on aga pisike, isegi Norra krooni langus oli mitu korda suurema mõjuga. Seda seepärast, et Brasiiliale panustavas ETFis on ainult veidike üle ühe protsendi portfellist, praeguse seisuga veidike üle 2700 euro. Seega minu makropanus Brasiiliale vaatamata suurele miinusele portfelli üldpilti suuresti ei muuda.

Oktoobris on Brasiilias oodata valimisi, kus selgub lisaks Ladina-Ameerika suurima riigi juhile ka 33 miljardi dollari ulatuses ettevõtete ostmisi, liitumisi ning aktsiate ja võlakirjade oste, kirjutab Bloomberg. Lisaks Boeingule ja Embraerile ootavad ka Eletrobras, Petrobras ning LyondellBasell, kuniks võitja on selgunud ning turu ja majanduse väljavaated saavad selgemaks. Sama ootan ka mina.

Langust ootamas

Haid on tehnoloogiaaktsiate ümber juba tiirlemas. Lühikesed positsioonid aina kerkivad ning Bloombergi andmetel on Microsofti vastu neid kogunenud 5,1 miljardi dollari ulatuses. Enim lühikeseks müüdud ettevõtete nimekirjast leiab peale Microsofti veel kaks minu portfellis olevat ettevõtet. Üks on Apple, mille aktsia langusele on panustatud ligi 9,4 miljardit dollarit, ning teiseks Facebook, mille langusele on tehtud 4,8 miljardi dollari ulatuses panuseid.

Kas lühikesed positsioonid on õigustatud? Nimetatud kolmest firmast on kõige kallim kahtlemata Microsoft, mille P/E on jõudnud 53 peale. Samas Facebook on oma vitsad juba osaliselt kätte saanud ning langenud vähe konservatiivsema 27 peale. Apple’ile on aupaistet ja positiivset aurat tekitanud triljonidollarilise turuväärtuse ületamine, sellega on praegune P/E suhe kerkinud viimaste aastate kõrgeima taseme, 20 juurde. Viimase viie aasta keskmine P/E suhe on Apple’il 15.

Millal ralli aga läbi saab, seda ei tea keegi. Mina jään uusi rekordeid ootama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2018, 17:14
Otsi:

Ava täpsem otsing