Äripäev • 20. juuni 2018 kell 3:00

Valitsus, ära nüüd vedelaks löö

Foto: Anti Veermaa

Tulevastele investeeringutele mõeldes tuleks otsus puidurafineerimistehase kohta teha, tuginedes uuringutele.

Peaminister Jüri Ratas (KE) on kinnitanud, et valitsus otsustab sel neljapäeval kabinetiistungil, kuidas minna edasi Lõuna-Eestisse kavandatava tselluloositehase eriplaneeringuga. Emotsioonid tehase ümber on suviselt kuumad ning surve valitsuserakondadele on jõuline.

Äripäev leiab siiski, et eriplaneeringust loobumine poliitilise otsusega ja enne vajalike uuringute tegemist oleks ohtlik pretsedent. Riigimehelik käitumine oleks otsuseid teha mitte emotsioonidele, vaid uuringute tulemustele tuginedes.

Valimised liiga ligi

Hirmuäratava kiirusega lähenevatele valimistele mõeldes on valitsuselt riigimehelikku, kuid suure osa valijate jaoks tõenäoliselt ebapopulaarset otsust muidugi pisut naiivne oodata. Mõnevõrra lihtsamaks tegi valitsuse jaoks olukorra Tallinna halduskohtu möödunudnädalane otsus lükata tagasi Tartu linna kaebus valitsuse korralduse peale, millega riigi eriplaneering puidurafineerimistehase ja selle keskkonnamõju strateegiliseks hindamiseks algatati.

Kohus leidis, et eriplaneeringu algatamisega ei kaasne tingimata selle kehtestamist ja tehase ehitamist ning Tartu linnal on soovi korral võimalik tulevikus vaidlustada eriplaneeringu kehtestamise otsus. Kui planeerimisega üldse nii kaugele jõutakse.

Samas on erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder juba kinnitanud, et Isamaa läheb neljapäeval valitsuskabinetti seisukohaga, et Tartusse planeeritava tselluloositehase eriplaneering tuleb lõpetada. Teise valitsuspartneri, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul on sotsid koguni algusest peale tselluloositehase Tartusse rajamise vastu olnud.

Kui kaks partnerit kolmest on oma otsuse juba teinud, pole justkui valitsuses enam muud arutada kui tehnilistes detailides kokku leppida. Väärib siiski märkimist, et kummagi erakonna esimehed ei ole valitsuskabineti liikmed ning peaminister Ratas lubab diskussiooni.

Eksperdid on viidanud, et eriplaneeringu lõpetamine poliitilise otsusega kohalike vastuseisu tõttu on küll juriidiliselt võimalik, kuid loob ohtliku pretsedendi. Nii saaks tulevikus nõuda enne reaalsete uuringute algust iga konfliktsema planeeringu lõpetamist – olgu selleks naabrite merevaadet häiriv kortermaja või laste kilkamisega mürareostust tõotav mänguväljak.

Tänuväärne õppematerjal

Äripäev soovib valitsusele neljapäevaks selget pead ja sirget selga, et suudetaks ka kuumaks köetud valimiseelses suves teha kaalutletud otsuseid.

Valitsus saab planeeringu soovi korral lõpetada igal ajal ning tulevastele investeeringutele mõeldes oleks tark seda teha võimalikult informeeritult, tuginedes ratsionaalsetele argumentidele ja uuringute tulemustele.

Sõltumata valitsuse neljapäevasest otsusest on Est-For Investi soovitud puidurafineerimistehase asjaajamisest kujunenud tänuväärne õppematerjal kõigile arendajatele ja investoritele.

Erakordselt käpardliku kommunikatsiooni ning muutustest kõige otsesemalt mõjutatud sihtrühmade täieliku eiramise tulemusena tekkinud kodanike protestiliikumine tõestab veenvalt, et tänases infoühiskonnas ei ole võimalik asju ajada, suheldes üksnes „otsustajatega“ ja jättes kohalike elanike arvamuse täielikult tähelepanuta.

Hetkel kuum