Pille Ivask • 6. mai 2017 kell 9:30

Kuidas kiiremini õppida?

Foto: Panthermedia

Ettevõtlus on praegu keerulisem kui eales varem ning seetõttu on tark teada, kuidas suuta muutuvas keskkonnas võimalikult edukalt toime tulla.

Boston Consulting Groupi partner Yves Morieux on loonud indeksi, mille alusel hinnata ettevõtluskeskkonna keerukust. Selle kohaselt on äri tegemine muutunud viimase 60 aasta jooksul neli korda raskemaks. Selle peamised põhjused on tegelikult üsna lihtsad: bürokraatia, protsesside keerukus, samuti on üha raskem teha õigeid otsuseid, et äri käima lükata, kuna arvestama peab väga paljude muutujatega.

Kui kunagi piisas edukaks ettevõtluseks pealehakkamisest ning parajal määral egoismist, siis nüüd soovitavad ettevõtlusnõunikud ja –eksperdid keskenduda rohkem paindlikkusele ja inimsuhetele. Kõige olulisem on aga õppida kiiresti ning suuta uutes olukordades toime tulla.

Järgnevalt viis soovitust, mida teha, et oma maailmapilti laiendada ja seega teadmiste pagasit suurendada. Nõuandeid jagab väljaanne Inc.  

Loe palju. Ilmselt ei tule kellelegi üllatusena, et teadmiste omandamiseks tuleb lugeda palju. Elon Musk, Warren Buffett ning Bill Gates on tuntud kui väga suured lugejad. Lugemine arendab mõtlemist, tänu millele suudab inimene otsuseid kiiremini vastu võtta. Samuti õpetab lugemine paremini ning mitmekülgsemalt analüüsima ja muudab inimese loomingulisemaks. Lisaks eelnevale võimaldab suur lugemus muuta su toredamaks vestluskaaslaseks, mis on lisaks heade ärisuhete arendamisele ka niisama tore.

Kutsu inimesed välja sööma. Kuigi pidevalt väljas söömine võib rahakotile laastavalt mõjuda, on see siiski hea nipp, et midagi õppida ja ennast arendada. Kutsu välja sööma keegi, keda sa imetled ning kellelt sa tead, et sul on midagi õppida. Selleks, et kiiresti õppida ning edukaks saada, on oluline ehitada endale tugev võrgustik inimestest, kes sulle kasu võiksid tuua ja sind edasi aidata. Kutsu hea tuttav välja sööma, rääkige elust ja olust ning vahetage kogemusi. Lisaks heale ajaviitele võib sellest mõni tore idee sündida, mis on mõlemale osapoolele kasulik.

Otsi endale mentor. Mentori leidmisele vaadatakse sageli mööda. Tegelikult tasub igal inimesel leida endale töö juures aga juhendaja, kes vähemasti esimestel kuudel suunab ning aitab. Mentor aitab uuel töökohal kiiremini sisse elada, tõsta enesekindlust ning seega väheneb ka võimalus, et uus töötaja teeb algajale omaseid vigu ning raiskab sellega aega ja potentsiaali.

Ära karda eksida. Aeg-ajalt peab endale meelde tuletama, et eksimine on inimlik ning oma prohmakaid ei tohiks liiga raskelt võtta. Mõista, et iga eksimus annab sulle õppetunni ning õpetab sind tulevikus paremini tegema. Tegelik ebaõnnestumine on see, kui sa kordad sama viga uuesti ja uuesti.

Õnn tuleb loovuse kaudu. Kiputakse arvama, et mõnel inimesel on rohkem õnne kui teisel. Võib-olla see ongi nii, ent õnne ning elus vedamist saab tegelikult ka harjutada. Ja lihtsaim viis seda teha on loovuse kaudu. Raamatu “What I Wish I Knew When I Was 20” autor Tina Seelig ütles, et inimesed, kes on õnnega koos, ei jälgi üksnes hoolikalt enda ümbrust ega kohtu põnevate inimestega – nad suudavad leida viise, kuidas oma teadmised enda kasuks tööle panna. Seelig ütles, et enamik inimesi on andekad, nad lihtsalt pole sellest teadlikud ega oska seda ära kasutada. Õnnelikud inimesed aga ei raiska ennast, nad teavad oma väärtust. See aitabki neil kaugele jõuda.

Hetkel kuum