Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: usun hiinlaste rahakotti

15. mai 2018, 12:39
Kaupleja Alex on jõudnud tehinguga õrnalt plussi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180515/TRADER/180519817/AR/0/AR-180519817.jpg

Viskasin eilse Home Depot' idee nurka ja tegin täna hommikul hoopis teistsuguse panuse. Panustasin sellele, et hiinlaste rahakotis on palju rohkem raha varuks, kui nad välja paista lasevad.

Aga nüüd kõigest järgemööda. Läksin eile õhtul kõigepealt proovima oma Home Depot' ideed. Idee seisnes selles, et täna teatab USA suurim koduste elektriseadmete kaupluste kett oma majandustulemused, ja need tulevad oodatust paremad. Lootsin, et hind tõuseb heade tulemuste ootuses eile mõnevõrra ja ma saan selle tõusu kinni püüda. See on nn ülesjooksu ehk run-up-strateegia.

Virtuaalne lotopilet jäi pihku

Võtsin siis positsiooni sisse, kõigepealt virtuaalkontol muidugi, 10 CFD lepingut hinnaga 190,41. Aga aktsia ei jooksnudki kuhugi. Hind tiksus 190 ja 191 vahel, graafik joonistas pisikesi üles- ja allasuunalisi küünlaid (neist ma pean üldse pikemalt rääkima, mõned lugejad ei pruugi graafiku küünaldest midagi teada) - aga kindlalt ühes suunas liikuma ei hakanudki. Tüdisin ootamast ja otsustasin, et ei panegi reaalset raha mängu. Kui ei ole treidi, siis ei ole treidi, milleks tühja punnitada.

Jätsin virtuaalkonto positsiooni lahti, et ootan Home Depot' tänased majandustulemused ära, las olla see virtuaalne loteriipilet. Pärisrahaga tehinguks vajasin aga midagi vähem riskantset. Ja täna varahommikul Reutersi uudiseid sirvides saingi sobivalt idee: EDP pikk positsioon.

Portugallasi madala hinnaga ei püüa

EDP on Portugali energeetikafirma, mille üks suuromanik on Hiina riigifirma CTG (China Three Gorges Corporation), maailma ühe suurima hüdrorajatise, Hiina Kolme Kuristiku tammi ja elektrijaama ehitaja ja operaator. CTG maksis viiendiku EDP eest 2011. aastal 2,7 miljardit eurot ning tegi eile ülevõtupakkumise Lissaboni börsil noteeritud EDP ülejäänud aktsiatele.

CTG pakkus aga ilmselgelt liiga vähe, vaid 5% üle viimase börsi hinna. EDP aktsia hind tõusis eile üle hiinlaste 3,26 eurose pakkumishinna, 3,4 euro juurde, kokku ligi 10%.

Ka JP Morgani analüütikud hindavad pakkumist madalaks. "Usume, et pakutud hind on liiga madal, et CTG suudaks saada täieliku kontrolli ettevõtte üle, mis muu hulgas pakub ka strateegilist jalajälge USA taastuvenergeetikas, ning eeldame, et juhatus/väikeaktsionärid nõuavad kõrgemat hinda," vahendas Reuters analüütikute juttu.

Mina arvan samuti, et pakutud hind on madal. Lääne-Euroopa börsilt ei viida suurt ettevõtet minema niimoodi, tühiseid sente eelmise nädala hinnale peale makstes, nagu see on Tallinnas võimalik, arvan mina. Institutsioonilised investorid ajavad jalad harki, kaevavad kabjad maasse ja ütlevad hiinlastele: ei anna, igal juhul mitte selle hinnaga. Hiinlased, kel oleks piinlik löödult koju tagasi minna, ent pakuvadki rohkem raha, et oma tahtmist saada.

Niisiis tegin panuse sellele, et EDP aktsiate eest küsitakse rohkem raha - ja ka saadakse, sest CTG on üks maailma suuremaid ja rikkamaid energeetikaettevõtteid ning EDP on oma hinda kuhjaga väärt. Ostsin pärisrahaga kontole 40 CFD lepingut EDP aktsiatele, tasemelt 3,41 eurot. Stop lossi seadsin tasemele 3,37. Ajaline siht on sellel tehingul kas see moment, millal hind tõuseb, sest CTG-lt tuleb uus pakkumine, või siis see moment, millal rakendub stop loss order, sest pakkumist ei tule ega tule ja hind hakkab vaikselt allamäge veerema. Arvan, et juba lähema paari päeva jooksul peaks olema kas üks või teine moment käes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2018, 12:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing