Kaupleja Alex • 1. juuni 2018 kell 15:17

Kaupleja Alex: puud taevani ei kasva

Kaupleja Alex  Foto: Anti Veermaa

Pärast oma Petrobrasi positsiooni lukustamist tuli mulle pähe üks täitsa ootamatu idee: korraga naftat osta ja müüa. Mis on selle niinimetatud turuneutraalse strateegia mõte, selgitan kohe lähemalt. Aga kõigepealt Petrobrasist ja Netflixist.

Loomulikult pole mu olukord Petrobrasiga kaugeltki rahulik. Positsiooni lukustamine lihtsalt peatas kahjumi suurenemise positsiooni kinni panemata. Ehk teisisõnu lükkasin otsuse tegemise tulevikku.

Ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Alexiga saab suhelda ka Facebooki ja Twitteri vahendusel.

Kaks riskantset olukorda

Tuleb tunnistada, et tegin endal ülesande päris raskeks. Praegu riski ei ole, aga nii kui ma positsiooni kinni panen, tuleb kahjum sisse võtta. Kuid kui mul õnnestub väljuda pikast positsioonist tõusumomendil, aga lühikesest langusel, võib juhtuda, et tehingust õnnestub väheste kahjudega pääseda. Probleem ongi selles, et ma pean vastu võtma kaks otsust ühe asemel, pean leidma kaks head väljumiskohta.

Praegu muretsen aga rohkem selle pärast, kuidas Netflixi aktsia avaneb. Kui see avaneb palju kõrgemalt, ei päästa mind mu stop-loss order. Siiski arvan, et pullid on aktsiat mitu kuud üles ajades jõudnud jätkusuutmatu tasemeni. Tsiteerin siinkohal Wall Streetil levinud väljendit: puud taevani ei kasva!

Nafta hinnavahe on liiga suur

Nüüd aga lähemalt oma naftatehingust. Teatavasti on toornafta kaks kõige levinumat hinnaindeksit Põhjamere Brent ja USA indeks WTI (West Texas Intermediate). Viimase paari aasta vältel on nende kahe indeksi vahe olnud kaks-kolm dollarit: Brent on kallim, WTI odavam. Mullu sügisel, kui Ühendriike tabas torm, mäletamist mööda Harvey -nimeline, kasvas Brenti ja WTI vahe 6-7 dollarini, kuid seejärel vajus taas oma normaalse tasemeni.

Olete aga märganud, kui suur on WTI ja Brenti vahe praegu? 10-11 dollarit! Niisiis tegin panuse sellele, et varem või hiljem liigub indeksite hinnavahe ehk spread taas normaalsesse vahemikku, võib-olla mitte just 2-3 dollarini, aga näiteks 8 dollarini. Siis peaks minu positsioon selle vahe kokkukuivamisega kasumit teenima. Panus on järgmine: müüsin samal ajal Brenti lühikeseks ja läksin WTI-s pikaks, lepingute vahega umbes 10,5 dollarit.

Minu tehing on turuneutraalne - see ei sõltu nafta hinnast. Selle positsiooni puhul on ükskõik, kas nafta hind kallineb või odavneb. Peaasi, et madalama sordi nafta kõrgemaga hinnavahet mõnevõrra tasa teeks.

Hetkel kuum