Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: puud taevani ei kasva

01. juuni 2018, 18:17
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180601/TRADER/180609964/AR/0/AR-180609964.jpg

Pärast oma Petrobrasi positsiooni lukustamist tuli mulle pähe üks täitsa ootamatu idee: korraga naftat osta ja müüa. Mis on selle niinimetatud turuneutraalse strateegia mõte, selgitan kohe lähemalt. Aga kõigepealt Petrobrasist ja Netflixist.

Loomulikult pole mu olukord Petrobrasiga kaugeltki rahulik. Positsiooni lukustamine lihtsalt peatas kahjumi suurenemise positsiooni kinni panemata. Ehk teisisõnu lükkasin otsuse tegemise tulevikku.

Kaks riskantset olukorda

Tuleb tunnistada, et tegin endal ülesande päris raskeks. Praegu riski ei ole, aga nii kui ma positsiooni kinni panen, tuleb kahjum sisse võtta. Kuid kui mul õnnestub väljuda pikast positsioonist tõusumomendil, aga lühikesest langusel, võib juhtuda, et tehingust õnnestub väheste kahjudega pääseda. Probleem ongi selles, et ma pean vastu võtma kaks otsust ühe asemel, pean leidma kaks head väljumiskohta.

Praegu muretsen aga rohkem selle pärast, kuidas Netflixi aktsia avaneb. Kui see avaneb palju kõrgemalt, ei päästa mind mu stop-loss order. Siiski arvan, et pullid on aktsiat mitu kuud üles ajades jõudnud jätkusuutmatu tasemeni. Tsiteerin siinkohal Wall Streetil levinud väljendit: puud taevani ei kasva!

Nafta hinnavahe on liiga suur

Nüüd aga lähemalt oma naftatehingust. Teatavasti on toornafta kaks kõige levinumat hinnaindeksit Põhjamere Brent ja USA indeks WTI (West Texas Intermediate). Viimase paari aasta vältel on nende kahe indeksi vahe olnud kaks-kolm dollarit: Brent on kallim, WTI odavam. Mullu sügisel, kui Ühendriike tabas torm, mäletamist mööda Harvey -nimeline, kasvas Brenti ja WTI vahe 6-7 dollarini, kuid seejärel vajus taas oma normaalse tasemeni.

Olete aga märganud, kui suur on WTI ja Brenti vahe praegu? 10-11 dollarit! Niisiis tegin panuse sellele, et varem või hiljem liigub indeksite hinnavahe ehk spread taas normaalsesse vahemikku, võib-olla mitte just 2-3 dollarini, aga näiteks 8 dollarini. Siis peaks minu positsioon selle vahe kokkukuivamisega kasumit teenima. Panus on järgmine: müüsin samal ajal Brenti lühikeseks ja läksin WTI-s pikaks, lepingute vahega umbes 10,5 dollarit.

Minu tehing on turuneutraalne - see ei sõltu nafta hinnast. Selle positsiooni puhul on ükskõik, kas nafta hind kallineb või odavneb. Peaasi, et madalama sordi nafta kõrgemaga hinnavahet mõnevõrra tasa teeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2018, 18:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing