Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Uuel nädalal uue hooga

25. juuni 2018, 15:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180625/TRADER/180629805/AR/0/AR-180629805.jpg

Reedel jäin ilma oma viimasestki positsioonist, kui kerge langus Dermira aktsias mu kõrgemale tõstetud stop-loss orderi käivitas. Seega on uuel nädalal esimene mure järgmiste tehingute otsimine.

Dermira kosutas mu rahakotti 148 euro võrra, mis oli igati tubli saavutus ja protsentuaalselt seni minu parim. Sellest innustust saanuna otsisin välja kaks uut ülesjooksu strateegia kandidaati biotehnoloogiasektorist: Acceleron Pharma ja Progenix Pharmaceuticals.

Vähiravimi arendaja Azedra

Progenix püüab saada USA ravimiametilt FDA-lt turuluba oma vähiravimi kandidaadile Azedra. See aitab loodetavasti patsiente haruldaste kasvajavormide suhtes, millel praegu heakskiidetud ravi puudub.

Ravi puudumise tõiga tõttu on Azedral ka niinimetatud orbravimi staatus ja selle turuloa avalduse vaatab FDA läbi kiirendatult. Mistõttu võiks eeldada, et ka turuluba saadakse kergemini. Samas pikendas FDA avaldusele vastamise tähtaega kolm kuud 30. juulini, mis jälle viitab, et Azedral võib turuloa saamisega siiski probleeme olla.

Läheb siis 30. juulil nii või naa, saab Azedra turuloa või mitte, mina teen panuse sellele, et turuloa saamisele panustajaid koguneb selleks ajaks hulgaliselt ja ka aktsia hind tõuseb kokkuostmise käigus. Ehk tüüpiline ülesjooksu (run-up) strateegia.

Panuse teen biotehnoloogiasektorile kohaselt väikese, sada aktsiat ja stop-lossi asetan ostuhinnast üsna kaugele. Et juhuslik karude rüüsteretk, millest ma siin varem ka pikemalt kirjutanud olen, mind positsioonist enne õiget aega välja ei lööks.

Suur väikefirma Acceleron

Acceleron on teistsugune juhtum. Esiteks pole see päris selline aktsia, millega klassikalise ülesjooksu strateegiat mängitakse. Ülesjooksu strateegiale sobivad kõige paremini aktsiad, mis maksavad 5-15 dollarit tükk ja mille väljastanud ettevõtte turuväärtus jääb alla poole miljardi dollari.

Acceleroni turuväärtus on 1,7 miljardit dollarit ja aktsia hind üle 37 dollari. Ehk teisisõnu on ta biotehnoloogia idufirmade seas gigant. Selliseid aktsiaid turulubade saamised ja uuringutulemuste avaldamised enam nii kõvasti ei kõiguta – kui just pole tegu potentsiaalse hittravimiga.

Aga Acceleroni arendataval vereloome tõhustajal nimega Luspatercept ongi korralik hittravimi potentsiaal. Keset suve peaks sel aastal lõppema kaks tähtsat uuringut Luspatercepti mõju kohta, esimene neist puudutab verevähkide gruppi ja teine teatud gruppi verevaesushaigusi. Ravim peaks soodustama noorte punaliblede küpsemist.

Luspatercepti võimalike näidustuste loetelu on plaanitavalt isegi laiem ning ettevõttel on käsil veel mitu uuringut. Ravimikandidaadi potentsiaali on ära tundnud ka suur farmaatsiafirma Celgene, kes osaliselt uuringuid rahastab ja hiljem ravimi leviga tegelema hakkab. See, et idufirmal on nii tugev arenduspartner, annab ka investoritele kindlust. Niisiis võin ma kauplejana eeldada, et huviliste investorite voog suureneb enne uuringutulemuste teatavakstegemist ja Acceleroni aktsia käitub nagu nii, nagu ülesjooksu strateegias oodata ongi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2018, 15:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing