Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Riskidest, rõõmudest ja kauplejaks olemisest

29. juuni 2018, 16:39
Kurb hetk kaupleja jaoks: idee on hea, teostus tormakas. XLRNi sisenesin valel ajal, vales kohas. Täna tõusis börsil 30%. Ligi 300eurose kahjumi asemel oleks õigesti tegutsedes olnud kontol mitme tuhande eurone kasum.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180629/TRADER/180629608/AR/0/AR-180629608.jpg

Juurutan siin uue tava: vastata kord kuus postkasti laekunud kirjadele ning Facebooki ja Twitteri kaudu saabunud huvitavamatele kommentaaridele.

Olen saanud palju tagasisidet, mis on väga rõõmustav, ning ka palju kasulikke õpetussõnu. Ühtlasi julgustan lugejaid mulle veel enam kirjutama ja ehk ka kauplemisideid andma.

Alustan värskematest sõnumitest. Edgar soovis Facebookis õnne sel puhul, et ma pole veel päris pankrotti läinud paari kuuga. See õnn on mul tõesti olnud. Lisaks soovitas Edgar Altria Groupile (tähis MO) pilgu peale visata. "See paistaks justkui viitsütikuga pomm tiksuvat viiekümne joone küljes kinni ja ootamas üles suuna päästikut," kirjutas ta. Aitäh vihje eest, vaatan kindlasti.

Tehing õige, ajastus vale

Rain kommenteeris eile Facebookis mu Acceleron Pharma aktsias (tähis XLRN) pikaksminekut: "XLRN – analüüsisin ja 0 põhjust pikaks minna. Pigem mitmeid põhjuseid lühikeseks müüa."

Me ilmselt analüüsisime Rainiga erinevaid asju. Minu põhjus pikaks minna oli see, et Acceleron pidi lähiajal avaldama kahe tähtsa ravimiuuringu tulemused. On üsna tavaline, et aktsia ostetakse positiivsete uudiste ootuses üles. Seda ma kasutada tahtsingi.

Eile õhtul pärast turu sulgumist teatas Acceleron uuringutulemused ning need saavutasid nii esmased kui teisesed eesmärgid. Praegu, mil ma neid ridu kirjutan, on aktsia eelturul 26% plussis.

Seega võib öelda, et mu optimistlik ootus oli igati asjakohane. Milles ma küll läbi kukkusin, oli positsiooni ajastamine. Kindlasti poleks ma pidanud ostma esmaspäeval turu avanedes.

Riskid ja kaotused väiksemaks

Madis kommenteeris Facebookis, et mul ei tundu olevat mingit strateegiat ega riskihaldust: "Alustada võiks kõigile teada reeglist nr 1: kaotused väiksed – võidud suured."

Madis õpetas, et riski tuleks arvestada riski-tulu suhtena (risk-reward ratio) "2% riski kasumit ei too, kui kasumit võtta 0,5%-1%," märkis ta. "Seega kui soovite riskida 2% kontost, oleks soovitav miinimum takeprofit, mida sihtida, +4%."

Mõistlik jutt, mille panen kõrva taha. Minu suurimad kahjumid on tulnud tehingutest, kus olen võtnud liiga suuri riske. Ja suurimad kasumid tehingutest, kus riskitase on olnud mõistlik.

Nii et ongi kaks asja, millega ma pean järjekindlalt tegelema: üks on reeglite parandamine ja teine on jälgimine, et ma neist reeglitest ka kinni pean. See teine osa on kõige raskem ja eks seda on pea iga kaupleja ise oma nahal tundunud.

Milliseid raamatuid lugeda?

Jevgeni kirjutas mulle, küsides nõu, kuidas kauplejana alustada. "Mul on suur soov kauplemine selgeks õppida," kirjutas ta. "Olen lugenud palju ja vaatanud õpetusvideosid algajatele venekeelses internetis, kuid pole leidnud midagi peale pseudokoolide ja ennnast kauplejateks pidavate blogijate videote, mis annavad vastukäivat infot. Öelge palun, mida teha, millist kirjandust lugeda?"

Internetis saadaoleva materjali kvaliteedi teemal tuleb Jevgeniga nõustuda. Mitte ainult vene keeles, vaid ka muudes keeltes saadaolevate kauplemisõpetuste ja -nõuannete kvaliteet on äärmiselt kõikuv ning algajal on raske aru saada, keda võib uskuda ja usaldada, keda mitte.

Üks raudreegel on kindlasti see, et kuulata tasub neid, kes end juba tõestanud on. Ja mitte nii, et teen ühe õnnestunud tehingu ja olengi guru valmis, vaid õnnestumine peab olema järjepidev, aastate ja isegi aastakümnete pikkune. Alexander Elder on kindlasti nimi, keda julgen soovitada. Eestis üles kasvanud Elder on professionaalne kaupleja ja teiste kauplejate õpetaja. Tema raamatuid on saada ka vene ja eesti keeles.

Teiseks tasub endale Twitteris teha nimekiri kauplejatest, keda jälgida. Selle nimekirja koostamisel tuleb olla ekstra hoolikas, sest reklaami-, müügi- ja pullimehi on Twitter täis. Kui on leitud mõni usaldatav Twitteri autor, võiks vaadata, keda tema tsiteerib ja kellega suhtleb: neid võib samuti oma nimekirja lisada. Mõned alustuseks: kaupleja @Sandman7591, kauplemiskoolitaja @Icemantrading, kaupleja @Flashtrading, kaupleja @Qullamaggie (Eesti päritolu, muide).

Kolmandaks soovitan kindlasti hakata virtuaalportfelliga katsetama. Sellist portfelli saab teha pea iga maakleri juures, aga ka levinumates finantsportaalides.

Naist ei tasu pahandada

Üks lugeja Iisraelist (tore, et mu fännide geograafia ainult Eestiga ei piirdu) kirjutas, et on korduvalt üritanud kauplemist alustada, kuid midagi pole välja tulnud. Et kaotas hulga raha 2008. aasta krahhis. Et on endiselt kaubelnud jõudumööda, igasugu aktsiatega, mida leiab näiteks internetifoorumitest, kuid midagi teeninud ei ole. Et on end kirja pannud meililistidesse, lugenud raamatuid börsi psühholoogiast jms, aga kasu ei mingit. Et naine pahandab juba.

Ma arvan, et selliseid inimesi on veel. Ja päris palju. Ja kurb tõde on, et igasugused nõustajad ja professionaalsed vihjajad ja aktsiareklaamijad selliste inimeste najal elavadki.

Mis ma oskan soovitada? Kõigepealt mõelda rohkem oma peaga ja kuulata vähem foorumites lobisejaid. Neil on oma asi ajada ja enamasti pole see sugugi altruistlik püüdlus lugejatele raha teenida.

Teiseks, kui huvi börsi vastu on, aga kauplemisest ei tule erinevatel põhjustel midagi välja ning näib, et ei hakkagi kunagi tulema, võib alati kaaluda hoopis investoriks hakkamist. Ehk teisisõnu võtta eeskuju pigem Toomasest, mitte Alexist. See võib olla pahandab ka naist vähem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. June 2018, 16:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing