Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kasutamata võimalused

20. juuli 2018, 16:50
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180720/TRADER/180729952/AR/0/AR-180729952.jpg

Kui tavaliselt kirjutan neist tehingutest, mida ma ka reaalselt teen, siis täna räägin hoopis tegemata jäänud tehingutest. Ehk kasutamata jäänud võimalustest kasumit teenida või kahjumisse jääda – kuidas kunagi. Ehk aitavad need ideed aga mõnda teist kauplejat.

General Electric lühike

Juuli alguses tuli mul idee müüa General Electricu (GE) aktsiat lühikeseks. Aktsia kauples toona 13,35 dollari juures. Firma oli just saanud JPMorgani analüütikutelt reitingulangetuse; pank pani aktsiale hinnasihi 9 dollarit 12 kuu pärast.

GE on üks USA tööstuse ikoone. Veel hiljuti tegeles ettevõte pea kõigega, alates kodumasinate ja plasti tootmisest ning lõpetades telekanali NBC majandamise ja tarbijakrediidi pakkumisega. See kõigis suundades laienemine ei olnud firmale aga tulu toonud, vaid pigem vastupidi, kõik erinevad kuluallikad ohustasid tõsiselt tema tulevikku.

Uus tegevjuht John Flannery on ette võtnud nende Augeiase tallide rookimise ja teatanud, et tulevikus kavatseb GE keskenduda oma põhilistele tugevatele tegevusaladele: energeetika, taastuvad tehnoloogiad ja mootorid.

Ehkki ma hoian Flanneryle pöialt, et tema raske töö õnnestuks, näen nagu JPMorgani analüütikudki, et väga palju on veel teha ja väga palju tuleb korstnasse kirjutada, enne kui tõhus GE uuesti sünnib. Sestap tundus mõistlik müüa GE praegu lühikeseks.

Miks positsioon aga võtmata jäi? Sest turg liikus vastu. Üsna selgelt ei jaganud teised kauplejad sama ideed ja GE aktsia liikus pigem üles- kui allapoole. Ükskõik kui hea idee ka endale tunduda võib – kui turg ikka seda ei toeta, pole mõtet vastuvoolu ujuma hakata. Kes aktsiat on jälginud, on tähele pannud, et juuli keskel kauples see 14,3 dollari lähedal ja on praegu 13,7 dollari juures. Nii et see oleks olnud kahjumlik positsioon ja praeguseks juba stop-loss'iga sulgunud.

Microsoft pikk

Kaks päeva enne Microsofti kvartalitulemuste avaldamist oli mul plaan minna Microsofti aktsias pikaks. Põhjusi oli mitu – kõigepealt see, et sõber Toomas hoiab Microsofti oma portfellis ja on selle aktsia käekäiguga kursis. Tema juhtis tähelepanu näiteks asjaolule, et suurem osa kvartalitest on Microsoft ootusi ületanud.

Teiseks meeldib mulle väga see, mida Microsofti tegevjuht Satya Nadella on firmaga teinud. Kunagisest puhtast tarkvaratootjast, mille nimi võrdus Windowsi ja Wordiga, on nüüd saanud tõeline IT-hiid, mis teenib raha kõigis populaarsetes valdkondades sotsiaalmeediast pilveteenusteni.

Miks ma ikkagi ei läinud pikaks? Esiteks on mulle vastumeelt osta aktsiat hinnatipust. Minu suur eeskuju Jesse Livermore, kes muidugi põhiliselt õpetas enda näitel, mida ei tohiks kaupleja teha, ütles, et aktsiad pole kunagi ostmiseks liiga kallid või müümiseks liiga odavad. Mina päris nii ei arva ega julge ka niimoodi tegutseda.

Teiseks ei meeldinud mulle aktsia liikumine sel hetkel, kui sisenemisele mõtlesin. Turu lahtioleku viimase pooltunni jooksul müüdi aktsiat suuremahuliselt allapoole. Näis sedamoodi, nagu oleks kõik kauplejad kasutanud Microsofti aktsia peal minu enda lemmikstrateegiat, ülesjooksu ja siis väljunud ühekorraga.

Niisiis jäi mul 105 dollari juures sisenemata. Mis edasi sai? Kaks päeva jõlkus aktsia sellesama hinna ümber ja siis tulid kvartalitulemused, mis olid, nagu ikka, paremad kui oodatud. Täna on aktsia hind eelturul 107,5 dollari juures, üle 3% plussis. Paistab, et näeme uut hinnakõrgust tulemas. Siit teenis seega punkti Livermore.

Axovant Sciences pikk

Axovant Sciences on taas üks väike ravimiarendaja, kelle aktsiat ma jälgin. Axovantil oli hiljuti mitu head uudist oma teraapiate kohta, millele aktsia reageeris loomulikult tõusuga, mis aga läks liiga suureks. Järgnes sama loomulikult allamüük, nii et juuni algul 5 dollari piiri ületanud aktsiat müüdi kuu aega hiljem 2,3 dollariga.

Sellelt tasemelt tundus aktsia mulle juba fundamentaalselt odav – oleks ma Toomas, ostnuks ma seda oma portfelli pikemaks hoidmiseks – ning ma plaanisin võtta pika positsiooni.

Aga seekord jäi positsioon võtmata mitte millegi muu kui tehniliste iseärasuste tõttu. Nimelt on minu kasutataval Admiral Marketsi kontol küll võimalik oma olemasolevat positsiooni Axovantis kinni panna, kuid mitte enam uut positsiooni avada. Nii jäigi aktsia ostmata. Täna eelturul kaupleb Axovanti aktsia juba 2,6 dollari juures.

Niisiis on kolmest teostamata ideest üks osutunud kehvaks ja kaks mõistlikuks. 2:1 pole üldse paha suhe, mis sest, et tehingud ise jäid kõik paberile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2018, 16:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing