Olavi Kärsna • 11. veebruar 2011 kell 16:11

Kärsna: suurettevõtted peaksid ka väikestele mõtlema

Eesti on tõesti OECD liige, nagu suurettevõtjad rõhutasid, aga ta on ka Euroopa Liidu liige, ja mõlemad nö arenenud maailma organisatsioonid on vastu võtnud oma väikeettevõtluse hartad ja tegutsevad energiliselt, et need ainult loosungiteks ei jääks.

Meie suurettevõtjatel oleks viimane aeg aru saada ühiskonna toimimisest. Parim materjal aukude täitmiseks on kruus: palju erineva suurusega osasid, kus väikesed täidavad tühikud suurte vahel. Ilma väikesteta puhuks suurte kivide vahel tuul ja seal oleks paha olla, leiab väikeettevõtlusele spetsialiseerunud ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna.

Väikeettevõtluse toetamine riiklikul tasemel ei ole ainult väikeettevõtlusele panustamine. Suurettevõtete omanikel on võtta ennekõike aega poliitikutega lobistamiseks, lisaks raha annetada, seepärast kipuvad suured moodsas maailmas liigselt domineerima, kui valitsused asjadel vabavoolu minna lasevad. Väikeettevõtluse toetamine tähendab loodusseadustega vastuollu minemisest hoidumist.

Mehhaaniline võrdsustamine, mis Eestis kipub valitsema, soosib kogu maailma kogemuse järgi suurettevõtteid. Meie suurettevõtete omanikud võiksid muretseda pigem selle pärast, et väikeettevõtlus ei loo siin veel suhteliselt samapalju töökohti, kui seda muus arenenud maailmas.

 

Hetkel kuum