Aivar Hundimägi • 1. märts 2011 kell 9:41

Kas 6. märtsil algab Laari ja Savisaare lahkumisetendus?

Pühapäeval toimuvad valimised saavad olema tulemuste poolest väga põnevad. Sellele viitavad viimastel päevadel avalikustatud erakondade populaarsustabelid.

Aga veelgi põnevam saab olema valimistele järgnev periood, sest valijate langetatavad otsused võivad käivitada poliitilisel maastikul mitu olulist muutust. Me võime näha kahe suure poliitiku Mart Laari ja Edgar Savisaare taandumist.

Kõige suurem raputus ootab valimiste järel Keskerakonda ja seda sõltumata valimistulemustest. Suurima opositsioonipartei jaoks oleks kaotuseks 28 või väiksema arvu kohtade saamine riigikogus. Sõltumata Keskerakonna valimistulemustest võib olla kindel, et see partei uue võimuliidu moodustamisel olulist rolli ei mängi. Keskerakond jääb endiselt opositsiooni ning see sunnib erakonna juhtimises tegema muudatusi. Pean tõenäoliseks, et nende valimiste järel on Edgar Savisaar sunnitud Keskerakonna juhi kohalt taanduma ning juhtohjad haarab Jüri Ratas.

Keskerakond on olnud valimiskampaania suurim üllataja. Parteil ei ole varasemaga võrreldes enam selliseid rahalisi vahendeid, et teha jõuline kampaania. Üllatav on Edgar Savisaare varjus püsimine. Keskerakonna probleemid on hea näide, mis juhtub, kui erakonna sees pole tugevat opositsiooni ning partei liikmed vaatavad kahtlastele rahahankimistele läbi sõrmede.Selles osas sarnaneb Keskerakond üha rohkem Rahvaliiduga, mis tõenäoliselt uude riigikokku ei pääse ning millest on nendel valimistel järel ainult riismed. Keskerakonda nii tume tulevik ei oota, kuid ninasarvikute valimispidu sarnaneb 6. märtsi hilisõhtul pigem matustele.

Valimistulemused võivad Savisaare kõrval viia eesliinilt ka Mart Laari. Tema võimaliku lahkumise üle on spekuleeritud viimastel päevadel meedias aktiivselt. Teades nende spekulatsioonide tekke tagamaad on mul olemas kaks selgitust, miks just nüüd Laari lahkumise teema meedias tõstatus.IRL oli vahepeal kindel, et nende suurim konkurent Reformierakond teeb valimistel väga tugeva tulemuse ja IRLil tuleb tunnistada läbipõrumist ehk nad saavad uues riigikogus alla 19 koha. Seetõttu hakati meediainimesi harjutama mõttega, et Mart Laar tahab pärast valimisi ise taanduda ja et Laari lahkumise põhjused ei ole mitte kehvad valimistulemused.

Teine võimalus on see, et Laari taandumise teema söödeti meelega meediale ette, et seni tagaplaanil olnud IRLi esinumber saaks valimiste kõige olulisemal perioodil kerkida meedia valgusvihku.

Reedel avalikustati uudisteagentuuri BNS tellitud ning Emori poolt läbiviidud uuring näitab, et IRLi populaarsus on valimiste lähenedes jõudsalt kerkinud ning Reformierakonna oma langenud. Jõudude vahekord kahe paremerakonna vahel võib uues riigikogus muutuda hoopis IRLi kasuks. Sellise tulemuse korral näeme Mart Laari taandumise asemel hoopis tema jõulisemat esiletõusmist.

Valimiste mustaks hobuseks on sotsid ja rohelised. Kui rohelistel õnnestub riigikogu valimiskünnis ületada ning sotsid saavad 17 või rohkem kohta, siis võivad mõlemad erakonnad olla tulemustega väga rahul. Sotside ja roheliste edu nendel valimistel aga tähendaks, et uue valitsusliidu moodustamiseks on laual oluliselt rohkem variante, kui praeguse koalitsiooni jätkamine. Seda muidugi eeldusel, et Savisaar otsustab erakonna juhi kohalt taanduda.

Hetkel kuum