31. mai 2012 kell 3:07

ÄP: kunagise R-hoolduse uus elu

Fidenteri-nimeline OÜ meenutab 1990ndate R-hoolduse tegevust, millega seostus Reformierakonna juhtpoliitikute kollektiivne mälukaotus, kirjutab Äripäev.

Tõime avalikkuse ette Reformierakonna koostöö OÜ Fidenteriga, mille varju hoidev omanik kasutab Šveitsi pangakontot. Äripäeva hinnangul on Reformierakonna rahastamisskandaali kõige tähtsam küsimus, kellel on kõnealuse Šveitsi konto kasutamise õigus ning kelle raha selle kaudu liigub.

Konto kasutajaid ei ole ajakirjandusel võimalik välja selgitada, seda saab avaldada ainult Reformierakond ise – või siis uurimisorganid, kelle käsutuses on vahendid niisuguse info teadasaamiseks. Konto kasutaja avalikustamiseks pole vaja teha enamat kui näidata Šveitsi pangaga sõlmitud lepinguid. Kui midagi varjata ei ole, siis pole Reformierakonnal ühtegi mõistlikku põhjust jätta avalikustamata dokumendid, mis aitavad partei määrdunud mainet puhastada.

Ometi on Reformierakond praegu omalt poolt teinud kõik, et partei kolme viimast valimiskampaaniat teha aidanud isik või isikud teatavaks ei saaks. Küsimustele erakonna ja partei sihtasutuse koostöö kohta OÜ Fidenteriga europarlamendi, kohalike omavalitsuste ja riigikogu valimiste ajal Reformierakonnast sisulisi vastuseid tulnud. Ka pole reformipartei selgitanud, miks on sellel aastal kõnealuse firmaga koostööd tegemast loobutud. Selle asemel, et avalikustada Fidenteri ja Reformierakonna leping ning Fidenter Reformierakonnale ja teistele partneritele esitatud arved, ähvardas valitsuspartei Äripäeva kohtuga.

Fidenteri juht Remo Tiigirand, kes väidab end siiamaani olevat Fidenteri omanik, eksitab avalikkust, jättes tegelikult Äripäeva esitatud küsimustele vastamata. Äripäev palus Tiigirannal lepingu näitamisega tõestada, et tema on firma Šveitsi panga konto omanik, seda Tiigirand ei teinud. Tema viidatud majandusaasta aruannetes on kirjas, et 2009. aastal toimus osanike vahetus ja Tiigiranna asemel sai osanikuks panga kliendikonto.

Ajal, mil Reformierakond Fidenteri propagandat tegema palkas, oli tegemist sisulise majandustegevuseta riiulifirmaga, ent täna kuuluvad Fidenterile Reformierakonnaga seotud kaubamärgid Paremad Uudised, Reformikiri, Eesti Teataja ja Tallinna Teataja. Ettevõttest on teenust tellinud ainult Reformierakond, erakonnaga seotud sihtasutus ja erakonna PR-nõustaja Peep Lillemäe firma.

Fidenter meenutab suuresti Reformierakonna tundmatuid toetajaid varjanud R-hooldust, mille asutasid üheksakümnendatel kolm erakonna juhatuse liiget: tänane Euroopa Komisjonbi asepresident Siim Kallas, tänane riigikohtu esimees Märt Rask ja peagi ametist lahkuv Eesti Panga president Andres Lipstok. R-hoolduse kaudu rahastasid Reformierakonda sponsorid, kelle nime ei teadnud või ei tahtnud teada ka erakonna liidrid. Tol ajal võisid parteid veel firmasid omada ning Šveitsi pangakontode kasutamise järele ei olnud vajadust. R-hooldus läks 1999 likvideerimisele, mingit kriminaaluurimist ei järgnenud ja erakonna varjatud rahastamine juriidilist tõendamist ei leidnud.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum