Eesti Riikliku sümfooniaorkestri peadirigent Olari Elts ütles neli nädalat peale hooaja avakontserdi järel peetud dramaatilist sõnavõttu muusikute kriitiliselt madala palgataseme üle, et kahjuks pole lahendust muusikute lahkumisele kusagilt näha.
“Oleme avanud kurva peatüki ja räägime sellest, millest tegelikult ei tahaks rääkida,” sõnastas Elts “Äripäeva arvamusliider” saates. Peadirigent Olari Elts väljendas sügavat muret, et kuigi ERSO saavutab suurepäraseid tulemusi, saalid on täis ning omatulud ja eratoetajate hulk on rekordilised, takistab palgaküsimus orkestri arengut ja muudab uute talentide leidmise rahvusvahelistel konkurssidel keeruliseks.
“Aga tõesti meie, kõige suurem probleem hetkel on see palgaküsimus, mille tõttu meie areng kindlasti peatub,” sõnastas Elts. Tema sõnul ei üle professionaalsete muusikute palk ERSOs praegusel juhul 1640 eurot.
Eltsi sõnul on kultuuriringkonnad saanud viimaste aegade kriiside ajal riigi raskest majanduslikust olukorrast aru ning olnud leplikud, ent nüüdseks on kultuurivaldkonna tasalülitamine jõudnud tasemini, kust me ei saa enam ühiskonnana edasi minna.
Äriringkondades on arusaam jõudnud ikkagi väga selgelt sinna, kus kultuur on saanud järjest olulisemaks, mida ei saa aga Eltsi sõnul öelda tihti poliitikute kohta.
“Nukker on ka see, et väga oluline kultuurivaldkonnast on suhteliselt vagurad, et ikkagi ei julgeta välja tulla välja oma probleemidega, mis on väga ärev noot sellises demokraatlikus riigis,” selgitas Elts.
Fotol ERSO muusikud, foto autor Andras Kralla.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.